Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Bezpieczne zakupy online w czasie okazji i obniżek – wskazówki i ostrzeżenia

Dnia: czwartek 16 listopada 2023, Autor: Redaktor

Czas różnego rodzaju promocji i wyprzedaży to okres wzmożonej aktywności internetowej, jeśli chodzi o zakupy „online”. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty na portalach będą prześcigać się w jak najkorzystniejszych ofertach. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować zdrowy rozsądek, zadbać o swoje poufne dane i nie paść ofiarą cyberprzestępczości!

Czas wyprzedaży to czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert. Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji wyłudzenie pieniędzy. Mieszkańcy powiatu nowotarskiego, którzy w ostatnim czasie zostali oszukani podczas internetowych zakupów stracili swoje pieniądze, a zamówionego towaru albo nie otrzymali, albo otrzymali towar niezgodny z zamówieniem i gorszej jakości. Po wejściu w link przysłany przez sprzedającego również dochodziło do przejęcia przez oszustów loginów i haseł w wyniku czego stracili swoje oszczędności.

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów BLIK do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych. Dlatego weryfikujmy prośby o pożyczkę i podanie kodu BLIK.

Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Stosując się do kilku podstawowych zasad zamieszczonych poniżej, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w internecie:

  • najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze po obejrzeniu przesyłki
  • wybierać te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów
  • szczególną uwagę zwracać na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną
  • pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online
  • sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny)
  • dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform
  • nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej
  • korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem
  • przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego – wybierajmy te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii
  • dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy

Pamiętaj!

Jeżeli pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu inny produkt,  puste pudełko, lub towaru nie otrzymamy, jeśli staliśmy się ofiarą oszustwa internetowego mamy prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

nowy-targ.policja.gov.pl

No Comment.

Reklama

Partnerzy