Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Bezpłatne wsparcie dla pokrzywdzonych – Skorzystaj z niego i Ty!

Dnia: czwartek 2 grudnia 2021, Autor: Maciej Zubek

Czasami znajdujemy się w sytuacji, kiedy ster naszego życia zostaje brutalnie wyrwany z naszych rąk przez osoby, które dopuszczają się względem nas lub naszych bliskich przestępstwa. Spada wówczas na nasze barki przeogromny ciężar sprostania nowej rzeczywistości – rzeczywistości, w której jesteśmy ofiarą. Nie jesteśmy jednak sami w takiej chwili, choćby nawet tak nam się wydawało. Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem z siedzibą w Nowym Targu zaprasza Państwa do siebie, by udzielić Wam wsparcia w momentach, które są szczególnie trudne, bolesne i pozbawione nadziei. 

Twoja kuzynka pojechała za granicę do wymarzonej pracy, lecz zamiast kariery na obiecanym stanowisku spotkał ją los ofiary handlarzy żywym towarem? Dostajesz listy z żądaniami spłaty kredytu, którego nie zaciągnąłeś? Pijani sprawcy spowodowali wypadek, w którym ucierpiała Twoja wnuczka? Twój mąż został dotkliwie pobity przez chuliganów podczas wieczornego spaceru? Od trzech miesięcy nie dostałeś pensji, a za przepracowane wcześniejsze dwa, tylko niewielką część należnej kwoty? Wspólnota wyznaniowa lub grupa rówieśnicza, z którą miało styczność twoje dziecko kieruje w stronę Waszej rodziny groźby? – to przykładowe problemy, z którymi nam lub naszym rodzinom, sąsiadom przychodzi się zmierzyć.

Ofiarom przestępstw i ich bliskim od momentu zaistnienia krzywdy towarzyszą intensywne i negatywne odczucia, które mają wyniszczające działanie. Szok, zdezorientowanie, bezradność, zdenerwowanie, ból fizyczny i psychiczny, żal, gniew, upokorzenie, wstyd, rozpacz, zrezygnowanie – to tylko niektóre z nich. Ponadto sądowe dochodzenie sprawiedliwości często okazuje się być niezwykle czasochłonne i kosztowne, zaś przepisy prawa i procedury poszczególnych organów państwowych – niezrozumiałe i nie do sprostania.

 Jeżeli zatem dotyczy Cię sytuacja, która Cię przerasta –  nie zwlekaj! Skontaktuj się z:

– Okręgowym Ośrodkiem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem mieszczącym się w stolicy Podhala – Nowym Targu, Kościelna 20,

tel. 669 222 900

– Lokalnym Punktem znajdującym się w Zakopanem, ul. Jagiellońska 7,

tel. 724 222 700

– Lokalnym Punktem w Limanowej, ul. Józefa Marka 9,

tel. 783 222 800

      Warto podkreślić, że Nie odgrywa tutaj roli płeć, wiek, stan cywilny, wykształcenie, pozycja społeczna czy stan posiadania. Dlatego OśrodekPomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest otwarty na każdego.

Pamiętaj!

Specjaliści udzielający pomocy nie kierują się utartymi (i błędnymi!) schematami, jak np.: „Mężczyzna powinien być twardy”, „Chłopaki nie płaczą”, „Sama na to sobie zasłużyła”, „Skoro ma pieniądze, to czego u nas szuka?”, „Niby wykształcona, a takie głupstwo zrobiła”…

Nigdy nie jest za późno na uzyskanie pomocy! Nikt nie musi być skazany na niesprawiedliwość i przemoc!

Komu pomaga Ośrodek? 

Wszystkim, którzy zostali pokrzywdzeni różnego typu przestępstwami, m.in.:

– przeciwko mieniu (kradzież, oszustwo, uszkodzenie mienia)

– przeciw rodzinie i opiece (znęcanie się, przemoc domowa, uchylanie się od alimentów)

– przeciwko wolności (groźba karalna, stalking, pozbawienie wolności, handel ludźmi)

– przeciwko zdrowiu i życiu (uszkodzenia ciała, pobicie, nieumyślne spowodowanie śmierci, zabójstwo).

Z oferty Ośrodka mogą korzystać również osoby najbliższe pokrzywdzonych, uzyskując bezpłatną pomoc osoby pierwszego kontaktu (dotyczy również świadków przestępstwa), prawną, psychologiczną oraz tłumacza (także tłumacza języka migowego). W ramach oferty znajduje się również pomoc materialna mająca na celu łagodzenie skutków przestępstwa. Między innymi są to środki, które mogą być przeznaczone na: zakup leków i materiałów ortopedycznych, czasowe zakwaterowanie i udzielenie schronienia, dopłaty do zobowiązań czynszowych i rachunków za media, dostosowanie lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby niepełnosprawnej, zakup odzieży, żywności, wyposażenia mieszkania i sprzętów AGD.W Ośrodku proponuje się  także bezpłatną pomoc psychologiczną świadkom przestępstw oraz osobom im najbliższym, np. w celu uporania się z traumą związaną z uczestniczeniem w dramatycznym zdarzeniu o charakterze przestępstwa. W przypadku zakwalifikowania osoby do dalszej, celowej pomocy Ośrodek ma również możliwość refundacji kosztów dojazdu. 

Ośrodek Pomocy Osobom Poszkodowanym Przestępstwem prowadzony jest przez Stowarzyszenie Podhale – Nasz Dom. Działalność Ośrodka współfinansuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

No Comment.

Reklama

Partnerzy