Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Briefing prasowy Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. Poznaliśmy wyniki ankiety lokalnej

Dnia: czwartek 8 lutego 2024, Autor: Maciej Zubek

11 stycznia Stowarzyszenie zaprosiło mieszkańców Nowego Targu do wypełniania ankiety. Odpowiedziało na nią dokładnie 489 respondentów.

Ankieta okazała się wielkim sukcesem. W skali 30-tysięcznego miasta taka liczba świadczy o bardzo dużej potrzebie mieszkańców, aby ich głos był wysłuchany – przekonywał Jan Sięka, prezes Stowarzyszenia Nowy Targ dla mieszkańców.

W trakcie briefingu Jan Sięka wspólnie z Maciejem Tokarzem, który został rekomendowany przez Stowarzyszenie jako kandydat na burmistrza miasta oraz członkiem Stowarzyszenia Maciejem Fryźlewiczem, dokonali analizy wyników ankiety.

Większość nowotarżan, która wzięła udział w ankiecie, oceniła warunki mieszkania w Stolicy Podhala na trójkę czyli przeciętnie. Wśród największych bolączek wskazali na jakość środowiska naturalnego, słabą komunikację miejską, niedobór miejsc parkingowych, zły stan dróg i chodników. Ankietowani określili również występujące problemy społeczne, z których największy wskaźnik procentowy ma słaba współpraca między instytucjami publicznymi i mieszkańcami, alkoholizm, słaba integracja społeczności lokalnej, wandalizm i chuligaństwo. Jakiej oferty, jakich usług w Nowym Targu najbardziej brakuje? Najczęściej wskazywane odpowiedzi to: miejsca wypoczynku i rekreacji, usługi wsparcia biznesu i przedsiębiorczości, usługi rozrywkowe, usługi oświatowe np. żłobki, przedszkola.

Blisko 80% ankietowanych chce przywrócenia budżetu obywatelskiego, który od kilku lat nie jest realizowany przez burmistrza miasta. 44% jest za wybudowaniem Centrum Sportów Lodowych, 40% przeciw temu pomysłowi, pozostali podchodzą do tego sceptycznie nie wyrażając swojego zdania. Za zmianą przebiegu południowej obwodnicy miasta opowiedziało się 67% ankietowanych. Przeciwne zdanie wyraziło 23%, a 10% nie wyraziło zdania. Podział miejskich środków według pytanych powinien być skoncentrowany na poprawie jakości powietrza, infrastrukturze drogowej, rozwoju przedsiębiorczości i miejsc pracy, poprawie bezpieczeństwa publicznego oraz wspieraniu edukacji.

Na pytanie Jak ocenia Pani/Pan działania obecnego burmistrza miasta w zakresie poprawy jakości życia mieszkańców Nowego Targu? aż 52% ankietowanych ocenia te działania źle, 36,6% przeciętnie, a tylko 12,4 dobrze.

Oprócz pytań zamkniętych mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie w otwartej odpowiedzi na pytanie Co według Pani/Pana należy zrobić, aby poprawić warunki życia w Mieście? Co powinno być zrobione w pierwszej kolejności (perspektywa 2024-2029)? I w tym przypadku blisko 300 ankietowanych wskazało swoje pomysły na poprawę życia w mieście. Najczęstsze odpowiedzi dotyczyły: poprawy czystości powietrza, poprawy jakości usług Miejskiego Zakładu Komunikacji, odkorkowania miasta, wykorzystania potencjału turystycznego miasta, potrzeby otwarcia władz miasta na obywateli, poprawy utrzymania czystości w mieście, bezpieczeństwa publicznego, rozbudowy ścieżek rowerowych, przywrócenia budżetu obywatelskiego, zwiększenia oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży, zwiększania powierzchni terenów zielonych, zatrzymania lawinowej emigracji młodych do większych miast, a tym samym wyludniania Nowego Targu.

Wyniki ankiety są gruntownie analizowane i będą stanowiły podstawę programu wyborczego Komitetu Wyborczego Nowy Targ dla Mieszkańców, który w ostatnich dniach został oficjalnie zarejestrowany. Kandydatem na burmistrza z ramienia komitetu jest Maciej Tokarz – nowotarski prawnik. Na listach wyborczych znajdą się młodzi ludzie i nowe twarze, wraz z doświadczonymi samorządowcami oraz spora liczba pań, wykraczająca poza obowiązkowe parytety.

Mat. prasowy/własny

No Comment.

Reklama

Partnerzy