Ubezpieczenie OC to „chleb powszedni” dla kierowców. Osoby mające prawo jazdy od niedawna lub nieposiadające do tej pory własnego auta mogą jednak nie wiedzieć o podstawowych kwestiach związanych z obowiązkową polisą. Sprawdź najważniejsze informacje o OC samochodu, aby uniknąć kłopotów.
Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe
Zasady dotyczące OC komunikacyjnego reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nakłada ona na właścicieli pojazdów mechanicznych obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ma chronić kierowcę pojazdu przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych przez niego osobom trzecim i ich mieniu. Co ważne, dotyczy nie tylko uszkodzeń spowodowanych w ruchu, ale również tych powstałych podczas wsiadania i wysiadania czy postoju. Niezależnie od towarzystwa, suma gwarantowana każdego OC wynosi 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie i 1 050 000 euro przy szkodach w mieniu.
Za brak obligatoryjnego ubezpieczenia OC można dostać mandat od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Instytucja pozyskuje dane na temat ciągłości OC od ubezpieczycieli. Dzięki temu może monitorować ważność ubezpieczeń nawet tych kierowców, którzy swoim pojazdem nie wyjeżdżają poza posesję. Od lipca 2024 roku wysokość grzywny za brak OC waha się od 1 720 do nawet 8 600 złotych.
Ubezpieczenie OC samochodu przedłuża się automatycznie
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada pewne zobowiązania również na towarzystwa. Określa, że jeśli właściciel pojazdu nie złoży pisemnego wypowiedzenia co najmniej 1 dzień przed zakończeniem umowy, ubezpieczyciel musi automatycznie przedłużyć polisę na kolejne 12 miesięcy. Ma to wspomóc posiadaczy aut w przestrzeganiu przepisów dotyczących obowiązkowego OC i uchronić ich przed skutkami jeżdżenia bez ważnego ubezpieczenia.
Wyjątek stanowi krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu zabytkowego, które wygasa wraz z zakończeniem umowy. Zasada automatycznego odnowienia polisy nie ma też zastosowania w przypadku korzystania z OC zbywcy pojazdu. Aby uniknąć przerwy w ciągłości ubezpieczenia po zakupie auta, trzeba więc pamiętać o konieczności zawarcia nowej umowy ubezpieczeniowej. Nawet kilkudniowa, nieumyślna zwłoka, może spowodować nałożenie mandatu przez UFG.
Ubezpieczenie OC auta jest ważne 12 miesięcy
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa również długość trwania polisy. Artykuł 26. wspomnianej regulacji mówi, że umowę OC dla pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy z wyłączeniem kilku wskazanych przypadków. Oznacza to, że „zwykli” kierowcy nie mają możliwości wykupienia OC np. na 3 miesiące czy pół roku. Tzw. ubezpieczenia krótkoterminowe są zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy:
- pojazdów zarejestrowanych czasowo,
- pojazdów sprowadzonych spoza Polski,
- pojazdów należących do pośredników przeznaczonych do sprzedaży, np. w komisach,
- pojazdów zabytkowych,
- pojazdów wolnobieżnych,
- pojazdów służących do jazd testowych.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku niektórych ubezpieczeń dobrowolnych. Popularnym sposobem na zabezpieczenie się przed niespodziewanymi sytuacjami na drodze, np. podczas wakacji, jest wykupienie krótkoterminowego assistance na 30 dni.
Da się kupić ubezpieczenie OC na raty
Cena ubezpieczenia OC zmienia się w zależności od wielu czynników. W niesprzyjających okolicznościach może sięgać nawet 1-2 tysięcy złotych. Niektórzy kierowcy z trudem odkładają tak dużą kwotę pieniędzy. Z myślą o ich potrzebach ubezpieczyciele przygotowują oferty przewidujące możliwość rozłożenia płatności na raty. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza dla osób, które nie mają stałych dochodów, np. dla studentów.
W zależności od polityki firmy ubezpieczeniowej można uregulować należność za OC w 2 lub 4 latach. Płatność za polisę na pół rozkładają m.in. towarzystwa Allianz, Beesafe, Ergo Hestia, Generali, mtu24.pl i Proama. Skłonne do podzielenia opłaty za ubezpieczenie nawet na 4 części są np. Benefia, HDI czy Link4.
Trzeba jednak pamiętać, że składka polisy OC rozłożona na raty zwykle kosztuje więcej niż taka opłacona jednorazowo. Mimo to płatność ratalna w niektórych przypadkach pozwala na zachowanie ciągłości finansowej i ułatwia zarządzanie domowym budżetem.
Różnice cen OC u ubezpieczycieli wynoszą nawet do kilkuset złotych
Zakup ubezpieczenia powinno poprzedzić porównanie ofert od różnych firm. Rozbieżności w cenach dochodzą często nawet do kilkuset złotych, a przecież każdy ubezpieczyciel oferuje taki sam zakres ochrony. Aby nie przepłacić, można skorzystać z łatwo dostępnego internetowego kalkulatora OC/AC. Ułatwi on znalezienie najlepszych propozycji w krótkim czasie. Warto też zajrzeć do jednego z rankingów ubezpieczeniowych. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza zestawienie dostępne na stronie: https://rankomat.pl/ranking-oc.
Szukaj najtańszych ofert OC i oszczędź na ubezpieczeniu nawet do kilkuset złotych!
mat. partnera