Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Co to jest Ripple i jak działa kryptowaluta XRP? Kto ją stworzył? (mat. partnera)

Dnia: czwartek 27 lipca 2023, Autor: Maciej Zubek

Ripple to projekt stojący za kryptowalutą o nazwie XRP. Sprawdźmy, czym dokładnie się zajmuje i jakie ma cele.

Ripple to projekt stojący za kryptowalutą o nazwie XRP. Sposób, w jaki działa bardzo różni się od innych cyfrowych monet, takich jak bitcoin i litecoin. Nie opiera się na energochłonnym wydobyciu w celu pracy lub tworzenia nowej waluty.

Zamiast tego firma stworzyła swoją walutę, zwaną XRP. Ludzie stojący za Ripple stopniowo sprzedają monetę w miarę potrzeb.

Firma koncentruje się bardziej na opracowaniu metody pomagającej bankom i innym instytucjom finansowym szybciej i bez opłat przenosić pieniądze, niż na sposobie kupowania towarów i usług przez ludzi.

Niektóre osoby w społeczności Ripple nazywają najmniejszą jednostkę Ripple “Jed” na cześć Jeda Calaba, jednego z założycieli firmy.

Kto stworzył projekt Ripple i kryptowalutę XRP?

Prekursor firmy Ripple i waluty XRP, jaką znamy dzisiaj, został po raz pierwszy opracowany przez Ryana Fuggera, programistę internetowego. Początku sięgają 2004 roku.

Jednak dopiero w 2012 roku praca Jeda Caleba i Chrisa Larsena doprowadziła do tego, co obecnie znamy jako XRP.

Krótka historia powstania Ripple

Oto historia powstawania i rozwoju Ripple oraz kryptowaluty XRP. 

Ryan Fugger opracował w 2004 roku Ripplepay. Była to bezpieczna usługa płatnicza. W 2011 roku Jed McCaleb, Arthur Britto i David Schwartz rozpoczęli prace nad nowym systemem walutowym inspirowanym bitcoinem.

W 2012 roku, Jed McCaleb, Chris Larsen i spółka połączyły swój pomysł z Fuggerem, co doprowadziło do powstania OpenCoin. Jednak rok później, w 2013, Jed opuścił OpenCoin, a firma zmieniła nazwę na Ripple Labs

W 2014 roku, pierwszy bank zaczął używać Ripple do przesyłania pieniędzy. W grudniu 2017 r. XRP na krótko stał się drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie o wartości 73 mld USD.

W 2020 uruchomiono fundację XRPL.

Dlaczego projekt Ripple jest wyjątkowy?

Ripple składa się z dwóch części: Ripple jako kryptowaluta (XRP) i Ripple jako firma zaprojektowana, aby pomóc bankom szybko i tanio przenosić pieniądze.

Jest to usługa, która pomaga bankom łączyć się ze sobą za pośrednictwem swojej sieci. Stanowi pomost między kryptowalutą a tradycyjną bankowością. Wykorzystuje własną walutę jako pośrednika w wymianie dolarów i funtów na kryptowaluty.

Jest bardzo szybki w przenoszeniu pieniędzy. Potwierdzenie zajmuje tylko 3,5 sekundy i może przetworzyć 1000 transakcji na sekundę, czyli tyle samo, co Visa. Dla porównania, bitcoin może przetworzyć zaledwie 7 transakcji na sekundę.

Przenoszenie pieniędzy jest naprawdę tanie. Dla banków przenoszenie pieniędzy za pomocą Ripple jest o wiele tańsze niż przy użyciu istniejącej technologii. Ripple zużywa mniej energii, ponieważ nie monety nie są wydobywane. W związku z tym, XRP jest bardziej energooszczędny i zdecentralizowany. Działa na zasadzie peer-to-peer.

Co to jest XRP?

Moneta XRP została zaprojektowana w celu rozwiązania problemu z płatnościami. Umożliwia bezpieczne i szybkie przesyłanie dużych sum pieniędzy przy bardzo niskich kosztach. Oferuje coś więcej niż tylko potencjał pomocy codziennym konsumentom.

Według zespołu stojącego za kryptowalutą Ripple, XRP oferuje również istotne korzyści w porównaniu z innymi uznanymi walutami cyfrowymi. Podczas gdy rozliczenie transakcji BTC może zająć ponad godzinę, a pomyślne zakończenie płatności ETH około dwóch minut, Ripple twierdzi, że płatności XRP są rozliczane w ciągu trzech do pięciu sekund.

Jak powstaje XRP?

Ripple nie angażuje górników i węzłów w taki sam sposób, jak inne waluty. Zamiast tego stworzył 100 miliardów Ripple w momencie powstania i stale sprzedaje je co miesiąc, aby pomóc zebrać pieniądze.

Jak zdobyć Ripple?

Aby zainwestować w ripple, wystarczy wejść na jedną z giełd kryptowalutowych. XRP możesz kupić za dolary, funty lub euro.

Co można zrobić z Ripple?

Ripple nie jest postrzegany jako narzędzie do kupowania towarów i usług, jak bitcoin czy litecoin. Istnieje jednak kilka miejsc, które pozwalają kupować towary za pomocą waluty Ripple XRP.

Warto również dodać, że 15 z 50 największych banków używa Ripple do przenoszenia pieniędzy na całym świecie.

Przyszłość Ripple i XRP

Ripple chce pomóc branży bankowej w przenoszeniu pieniędzy tak szybko i prosto, jak wysłanie komuś wiadomości e-mail.

Firma koncentruje się na wprowadzeniu na platformę wszystkich dużych banków na świecie.

Przyszłość XRP jest tymczasem mniej pewna, ale jeśli Ripple stanie się platformą, na której banki będą prowadzić interesy online, to firma i waluta osiągną ogromny sukces.

Jeśli temat Ripple, wydaje ci się bardzo interesujący, kliknij tutaj: kriptomat.io/pl/kryptowaluty/xrp/co-to-xrp 

No Comment.

Reklama

Partnerzy