Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Czwarty dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich!

Dnia: wtorek 22 sierpnia 2023, Autor: Emilia Gromczak

Warsztaty regionalne i animacje dla najmłodszych, pierwszy dzień Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebunia – Tutki, Dzień Narodowy pod flagą Rumunii, Koncerty Konkursowe oraz zabawa taneczna z zespołami festiwalowymi – to wszystko zapisało się w historii czwartego dnia tegorocznej edycji festiwalu. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Poniedziałek rozpoczęliśmy warsztatami regionalnymi i animacjami dla najmłodszych, związanymi z tegorocznym motywem festiwalu – pasterstwem. Serię spotkań z regionalnymi twórcami, które potrwają do czwartku, rozpoczęła Kornelia Słodyczka, która wszystkim chętnym zaprezentowała tradycyjną sztukę tworzenia wełnianych łapawic pasterskich.

Następnie, festiwalowe trybuny zapełniły się widownią, która przysłuchiwała się muzycznym rywalizacjom artystów podczas corocznego Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebunia – Tutki w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Dziś usłyszeliśmy pokazy artystyczne Słowacji, Polski, Macedonii, Węgier, Turcji i Serbii.

Po południu mieliśmy okazję zanurzyć się w świat kultury rumuńskiej podczas Dnia Rumunii. W wiosce festiwalowej na odwiedzających czekały bogate doznania kulinarno-kulturowe: degustacje pieczonych w piecu gołąbków (sarmale), mamałygi z boczkiem czy rozmaite słodkości. Uczestnicy festiwalu przyglądali się rumuńskim tradycjom oraz kunsztowi rękodzielników, a także zatańczyli do tradycyjnej muzyki z członkami zespołu „Traditii Ormanene”. Dzień Rumunii, w wiosce festiwalowej, odwiedzili: Burmistrz Zakopanego Leszea Dorula, dyrektor artystyczna festiwalu, Hanka Rybka oraz konsul honorowy Rumunii w Krakowie, Ignat Timar.

Najbardziej wyczekiwanym punktem poniedziałkowego programu festiwalu były tłumnie odwiedzane
pierwsze Koncerty konkursowe, w których wystąpiły nagradzane gromkimi oklaskami zespoły:

  1. Zespół „VESELIE” z Bułgarii,
  2. Zespół „MAGURZANIE” z Polski,
  3. Zespół „LOLA” – z Bośni i Hercegowiny,
  4. Zespół „TUROPOLJE” z Chorwacji,
  5. „DOLINA POPRADU” z Polski,
  6. Zespół „KHAREBA” Z GURJAANI z Gruzji.

Przypominamy, że od poniedziałku do środy, na scenie festiwalowej 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w koncertach konkursowych prezentować się będą zespoły z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Meksyku, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Włoch, Węgier oraz Polski. Podczas czwartkowego koncertu finałowego „Górale Świata” najlepsi artyści zostaną nagrodzeni prestiżowymi nagrodami – Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagą.

Wieczór czwartego dnia 54. Międzynarodowego festiwalu Folkloru Ziem Górskich zakończyliśmy zabawą taneczną, podczas której artyści zaprosili widownię do wspólnej zabawy!

Zapraszamy na wtorkowy, piąty dzień festiwalu. Od rana, w namiocie plenerowym, na Dolnej Równi Krupowej, będzie można dowiedzieć się, jak powstają dudy podhalańskie, wysłuchamy kolejnych uczestników Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki, weźmiemy udział w chorwackim Dniu Narodowym, a wieczór spędzimy zachwycając się pokazami podczas drugiego dnia Koncertów konkursowych. Dzień zakończy się zabawą taneczną z zespołami festiwalowymi.

Serdecznie zapraszamy do udziału w jutrzejszych i we wszystkich wydarzeniach tegorocznego festiwalu! Niech w Zakopanem wybrzmiewa muzyka!

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy