Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Czy władze Nowego Targu wreszcie „otworzą oczy” na piłkę?

Dnia: poniedziałek 17 października 2022, Autor: Maciej Zubek

Na biurko m.in. burmistrza miasta Grzegorza Watychy, a także przewodniczącej Komisji Sportu i Promocji Katarzyny Wójcik trafiło pismo od władz Nowotarskiego Klubu Sportowego Podhale Nowy Targ.

W jego treści władze NKP zwracaj się z prośbą o uwzględnienie w projekcie budżetu miasta na 2023 roku, kilku inwestycji związanych głównie z infrastrukturą sportową.

Chodzi m.in. o modernizację Stadionu Miejskiego, który w 2014 roku był oddany do użytku, a dzisiaj wymaga szereg prac naprawczych. Przede wszystkim tyczy się to sztucznej nawierzchni, która jest w bardzo złym stanie technicznym, o czym możemy się przekonać wsłuchując się w opinie kolejnych przyjezdnych drużyn.

Władze NKP sugerują wymianę nawierzchni na zgodną z atestami i certyfikatami wymaganymi przez PZPN i UEFA, tak aby bez przeszkody mogły się na nim odbywać mecze mistrzowskie do poziomu co najmniej II ligi.

Ponadto koniecznym jest także wymiana tablicy wyników, która od wielu miesięcy jest wadliwa, naprawa nagłośnienia, a także wymiana oświetlenia stadionu i dostosowanie do wymogów PZPN.

Łączna suma prac, wedle wyliczeń władz NKP Podhale wyniosłaby 3 miliony złotych.

Milion złotych miała by kosztować z kolei wymiana nawierzchni trawiastej na boisku przy Miejskiej Hali Lodowej oraz przy Hali Sportowej Gorce.

Szczególnie boisko na „kole” od lata aż prosi się o modernizację. Na dzisiaj w niczym ono nie przypomina obiektu sportowego, a stan murawy dla uprawiających na niej jakąkolwiek dyscyplinę, niesie za sobą ryzyko kontuzji.

Władze NKP Podhale wskazują także potrzebę budowy dodatkowej infrastruktury sportowej m.in. zadaszonego pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, budowę dwóch boisk treningowych z naturalną nawierzchnią i zapleczem sanitarnym do celów treningowych.

Dotacje i granty na ww. inwestycje można uzyskać ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki m.in. w ramach programu Sportowa Polska, a także innych źródeł rządowych i środków unijnych, tak jak zrobiono to chociażby przy kolejnych modernizacjach i pracach remontowych Miejskiej Hali Lodowej. A przecież jeszcze nie dawno w tym temacie także mówiono stanowcze „NIE DA SIĘ” czy „NIE MA SENSU”

Władze NKP Podhale chciałby też aby miasto – wzorem hokeja – wsparło rozwój wychowanków klubu, poprzez miejskie stypendia. Tutaj zarezerwowana kwota miała by wynosić 150 tys. złotych.

Powyższe postulaty mają mocne argumenty ku temu by miejskie władze podeszły poważnie do tematu.

NKP Podhale to dzisiaj zdecydowanie najbardziej rozwinięty klubu sportowy nie tylko w Nowym Targu, ale też w rozległej okolicy. Tyko „ślepy i głuchy” temu zaprzeczy.

Najdobitniej obrazują to statystyki.

Działająca przy klubie Akademia Piłkarska na dzisiaj liczy 325 zawodników i zawodniczek, z czego zdecydowana większość uczy się w powołanej z inicjatywy klubu Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Jak dodamy do tego pierwszy zespół to liczba wzrasta do 350.

Akademia zatrudnia w swoich szeregach liczne grono trenerów, pedagogów, a także osoby w administracji klubu, tworząc tym samym kolejne miejsca pracy, dla mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

O najwyższym poziomie sportowym i organizacyjny Akademii bezwzględnie świadczy fakt, że od paru lat jest ona posiadaczem prestiżowej „Złotej Gwiazdki” w programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskiej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na dzisiaj takim wyróżnieniem może pochwalić się ledwie 47 Akademii w całej Polsce i ledwie 10 w Małopolsce. Z wyróżnieniem AP Podhale przechodzi przez kolejne, rygorystyczne kontrole władz PZPN, na co dowodem jest ostatnia materiał telewizyjny realizowany przed media PZPN, w którym nowotarska Akademia stawiana jest za wzór.

Przez niemal cały rok zawodnicy Akademii w bardzo szerokim zakresie korzystają z miejskich obiektów. Przykładowo we wrześniu było to 310 godzin.

A pamiętajmy że piłka nożna to nie tylko NKP Podhale. Od lat świetną prace wykonują działacze i trenerzy najstarszej Szkółki Piłkarskiej na Podhalu Górali. Szkółka ta w procesie certyfikacji PZPN wyróżniona jest „brązową” gwiazdką. Zrzesza blisko 100 dzieciaków. Jej wychowankowie występują na szczeblu centralnym, a Emilia Kościelniak zadebiutowała ostatnio w młodzieżowej reprezentacji Polski, o czym zresztą władze miasta poinformowały na swoich mediach społecznościowych.

Piłka nożna to także rozgrywki amatorskie, które w Nowym Targu mają już ponad 30 lat tradycji. Regularnie uczestniczy w nich około 300 zawodników w różnym wieku.

Nie da się też zaprzeczyć temu, że rozbudowa infrastruktury sportowej nie tylko spowoduje, powstanie nowych miejsca pracy, ale też rozwiąże problem z brakiem możliwości działalności komercyjnej Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji i zdecydowanie rozszerzy jego ofertę w tej kwestii.

Sens inwestowania w infrastrukturę piłkarską możemy zobaczyć chociażby w pobliskim Zakopanem. W miejscowości kojarzonej głównie ze sportami zimowymi, od lat cyklicznie odbywają się jedne z najbardziej prestiżowych dziecięcych i młodzieżowych turniejów piłkarskich „Api”, w którym uczestniczą zespoły nie tylko z Polski, ale też liczne reprezentacje klubów zagranicznych.

Wielokrotnie więc przywoływany przez władze miasta przy okazji chociażby organizacji Igrzysk Skarbowców argument, że Ci ludzie przyjadą do Nowego Targu i zostawią tutaj pieniądze w hotelach i restauracjach, też się w tym miejscu broni.

Maciej Zubek

No Comment.

Reklama

Partnerzy