Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Czym jest podatek od sprzedaży nieruchomości? (mat. promocyjny)

Dnia: czwartek 21 lipca 2022, Autor: Anna Zubek

Sprzedaż mieszkania czy ziemi może wiązać się z dodatkową opłatą na rzecz fiskusa. Chodzi o podatek od sprzedaży nieruchomości, który ma obowiązek uiścić zbywca. Są jednak sytuacje, w których pieniędzy tych nie trzeba wpłacać. Dowiedz się, czym jest podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy nie musisz go opłacać.

Podatek od sprzedaży nieruchomości – co to za opłata?

Podatek od sprzedaży nieruchomości to opłata, którą ponosi osoba sprzedająca nieruchomość: mieszkanie, dom, działkę, a nawet garaż. Ten obowiązek dotyczy osób fizycznych i wiąże się z rozliczeniem z fiskusem w określonym terminie. Zasady związane z obliczeniem wysokości podatku od sprzedaży nieruchomości, terminu złożenia deklaracji czy terminu zapłaty podatku reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zbywca nieruchomości musi samodzielnie wypełnić deklarację i złożyć ją w urzędzie skarbowym. Od tej reguły jest jednak wyjątek. Jeśli od czasu nabycia nieruchomości do dnia sprzedaży minęło 5 lat, sprzedający nie jest obciążony taką opłatą.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest stały i wynosi 19%. Oblicza się go na podstawie dochodu, co oznacza, że musi zostać opłacony, jeśli nieruchomość została sprzedana po cenie wyższej niż została zakupiona. W praktyce dochód jest po prostu tym, co zarobisz podczas transakcji sprzedaży. Jak prawidłowo obliczyć ile wynosi dochód ze sprzedaży? Najprościej jest zrobić to według następującego wzoru:

dochód = (przychód – koszty uzyskania przychodu) + suma odpisów amortyzacyjnych.

Przychodem określa się cenę nieruchomości opisaną w umowie kupna – sprzedaży, czyli to za jaką kwotę nabywca kupił nieruchomość. Koszty uzyskania przychodu to wydatki sprzedającego związane z budową lub kupnem nieruchomości. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że nieruchomość zostanie sprzedana po cenie odbiegającej od cen rynkowych, urząd skarbowy może sam określić wysokość przychodu. Będzie to wiązało się z opłaceniem przez sprzedającego wyższego podatku, ponieważ przychód zostanie określony na podstawie średnich cen nieruchomości, jakie panują na rynku.

Opłata podatku od sprzedaży leży zawsze po stronie zbywcy. Kupujący musi zapłacić wyłącznie kwotę ustaloną w umowie. Jednym ze sposobów sfinansowania tak dużej inwestycji jak zakup nieruchomości  może być kredyt hipoteczny. Jeśli interesuje cię taki produkt bankowy, więcej informacji znajdziesz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Podatek od nieruchomości – sytuacje, w których nie musisz go opłacać

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest obowiązkowy, jeśli od nabycia nieruchomości, którą sprzedajesz nie minęło 5 lat. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, dom czy grunt kupiony dawniej niż 5 lat temu, opłata ta ciebie nie obowiązuje. Inne okoliczności, które zdejmują ten obowiązek to:

  • przeznaczenie całej kwoty ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe,
  • sprzedanie nieruchomości w cenie niższej niż cena kwota zakupu; jeśli więc nie zarobiłeś na sprzedaży – nie odprowadzasz podatku.

Podatek od nieruchomości można także obniżyć. Jeśli przeznaczysz na zakup własnego mieszkania czy domu przynajmniej część pieniędzy ze sprzedaży, zapłacisz niższy podatek od sprzedaży nieruchomości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podatku od nieruchomości możesz zrobić to tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci/.

No Comment.

Reklama

Partnerzy