Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Czym są i do czego służą zawory kulowe

Dnia: piątek 9 grudnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Instalacje wodne lub gazowe są zbudowane z całego szeregu, różnorodnych komponentów. To właśnie ich poprawne działanie i koordynacja sprawia, że możemy z tego typu instalacji korzystać bezpiecznie i efektywnie. Jednym z najważniejszych elementów, wykorzystywanych w domowych instalacjach, a także w innych gałęziach przemysłu, są zawory kulowe. Jest to armatura odcinająca, która doceniania jest przede wszystkim ze względu na trwałość oraz uniwersalność. Jednak czym dokładnie jest zawór kulowy i do czego on służy?

Czym są zawory kulowe i do czego one służą?

Zawory kulowe doczekały się wielu nazw – zawory przelotowe czy też zawory odcinające. Jednak czym one dokładnie są? Otóż łatwo można się domyślić, że są one najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie odcinania dopływu wody lub gazu. Zawór kulkowy swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej budowie i mechanizmowi, jaki został w nim zastosowany. Każdy zawór odcinający wyposażony jest bowiem w część z kulą, w której z kolei znajduje się precyzyjnie wywiercony otwór. To właśnie jej zadaniem jest umożliwienie lub całkowite zatrzymanie przepływu danej substancji. Zawory przelotowe są wysoko doceniane przede wszystkim za swoją ponadprzeciętna wytrzymałość oraz szczelność. Nie są im straszne ciekłe gazy, zimna czy gorąca woda, sprężone powietrze, a nawet i olej. Każdy zawór kulkowy jest także odporny na zabrudzenia i różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego tego typu armatura odcinająca znajduje zastosowanie nie tylko w domowych instalacjach, ale także w wielu gałęziach przemysłu, a nawet i w transporcie.

Jakie rodzaje zaworów kulowych można wyróżnić?

Zawory przelotowe są maksymalnie zróżnicowane. Różnorodność ta wynika z możliwości dopasowania zaworu kulowego do potrzeb danej instalacji. Wobec tego jakie są najpopularniejsze rodzaje zaworów przelotowych, które są wykorzystywane najczęściej? Otóż można do nich zaliczyć:

  • zawór kulowy półcalowy – są one najchętniej wykorzystywane w instalacjach wodnych, przy podłączaniu wężyków hydraulicznych;
  • zawór kulkowy dwucalowy – ten kurek kulowy najczęściej znajdziemy w instalacji doprowadzającej wodę do mieszkania;
  • zawory kulowe kątowe – są one wyposażone w dodatkowe pokrętło i świetnie sprawdzają się w miejscach, w których nie ma zbyt wiele przestrzeni;
  • zawory kulowe z filtrem – to o wiele bardziej zaawansowany kurek kulowy. Posiada on zintegrowany filtr, którego zadaniem jest “wyłapywanie” wszelkich zanieczyszczeń.

Powyżej zostały wymienione jedynie najczęściej stosowane rodzaje zaworów kulkowych. Jednak jak samodzielnie można się przekonać, zaglądając np. na stronę: https://www.pneumat.com.pl/zawory_kulowe, znajdziemy ich o wiele więcej. Warto pamiętać, że każdy zawór przelotowy sprawdza się w określonych instalacjach i okolicznościach. Ich wybór nie jest więc przypadkowy – o czym warto pamiętać.

Gdzie znajdują zastosowanie zawory kulkowe?

Wspomniane już zostało, że kurki kulowe są wysoko cenione ze względu na swoją uniwersalność i wszechstronność. Co więcej, różnorodność i bogactwo rodzajów pozwala dopasować dany zawór odcinający idealnie do potrzeb. Jednak gdzie są one najczęściej wykorzystywane? Otóż łatwo można się domyślić, że zawory kulkowe spotkamy głównie w domowych instalacjach wodnych. To właśnie one odpowiadają np. za zatrzymanie strumienia z ciepłą wodą i jego zmianę na wodę gorącą. Niemniej jednak takie zawory kulkowe świetnie sprawdzają się także w formie elementów uzupełniających w zakresie instalacji gazowych, czy nawet przy instalacjach do centralnego ogrzewania. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że armatura odcinająca jest również wykorzystywana w branży transportowej oraz w przemyśle rafineryjnym i budowlanym. Zawory przelotowe znajdziemy we wszelakich rurociągach, instalacjach paliwowych, a także instalacjach powietrznych. Jak więc widać, kurki kulowe są na tyle praktyczne i uniwersalne, że można wykorzystać je praktycznie wszędzie, a – ze względu na swoją wytrzymałość – świetnie będą one spełniać swoje zadanie.

No Comment.

Reklama

Partnerzy