
20 maja w miejscowości Murzasichle doszło do nagłego zatrzymania krążenia u siedmiomiesięcznego dziecka. Sytuacja wymagała natychmiastowej i skoordynowanej akcji ratunkowej.
Na miejsce zostały zadysponowane dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego ze Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Jedna z ratowniczek pełniących dyżur w zespole wyjazdowym poinformowała dodatkowo o zdarzeniu Ratownika Medycznego oraz Strażaka, którzy mieszkają w Murzasichlu. Dzięki temu mogli oni dotrzeć na miejsce jeszcze przed przyjazdem karetek i rozpocząć działania ratownicze.
Po przybyciu na miejsce ratownicy natychmiast rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Ich szybka i zdecydowana reakcja była kluczowa w pierwszych minutach walki o życie dziecka. Wkrótce na miejsce dotarły także zespoły ratownictwa medycznego, które kontynuowały działania i doprowadziły do przywrócenia tętna i krążenia u niemowlęcia.
Dziecko zostało następnie przetransportowane do szpitala w Zakopanem, a stamtąd – śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
To zdarzenie jest doskonałym przykładem znaczenia szybkiej reakcji oraz skutecznej współpracy w ramach tzw. „łańcucha przeżycia”. Dzięki zaangażowaniu ratowników medycznych i służb, a także ich gotowości do działania poza standardowym wezwaniem, udało się ocalić życie dziecka.
fot. poglądowe