Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Droga do Morskiego Oka zamknięta

Dnia: czwartek 3 lutego 2022, Autor: Aneta Opyd

W związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową, zostaje zamknięta dla ruchu turystycznego Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej. Zamknięcie obowiązuje do odwołania.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu – powyżej górnej granicy lasu są one nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu. 

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również pojawiła się warstwa świeżego śniegu, który w najbardziej uczęszczanych dolinach jest ubity. Są jednak szlaki, gdzie śnieg będzie nieprzedeptany. Miejscami może być ślisko.

Z Marchwicznego Żlebu w pobliżu Morskiego Oka zeszła wielka lawina – na obecną chwilę zejście nad brzeg stawu (Morskiego Oka) i ścieżkę wokół niego, jest bardzo utrudnione.

Źródło: TPN / oprac. AO

No Comment.

Reklama

Partnerzy