Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Drugi dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przeszedł do historii!

Dnia: niedziela 20 sierpnia 2023, Autor: Maciej Zubek

Podczas konferencji naukowej otwierającej drugi dzień wydarzenia, mieliśmy szansę dowiedzieć się więcej o polskich i międzynarodowych tradycjach pasterskich w folklorze muzycznym.

Dodatkowo wzięliśmy udział w orszaku weselnym oraz tradycyjnym weselu w wykonaniu zespołu góralskiego „Polaniorze” z Kościeliska. Byliśmy także świadkami otwarcia wystawy oraz wręczenia nagród Laureatom ubiegłorocznego konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”. Największym hitem wieczoru był jednak występ światowej sławy gwiazdy rumuńskiej legendy muzyki folkowej – Fanfare Ciocarlia. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Fanfare Ciocarlia to zespół – petarda. Show jednego z najbardziej rozpoznawalnych rumuńskich zespołów był częścią jego światowej trasy koncertowej. Zespół, pochodzący z maleńkiej wioski Zece Prajini, od ponad 25 lat przyciąga swoją energią i kreatywnością kochającą bałkańskie brzmienia publiczność na wszystkich kontynentach, od Melbourne aż po Memphis. Kochają ich jazzmani, środowisko punkowe oraz wielbiciele orkiestry dętej, kocha ich każdy kto choć raz usłyszał ich, pełną energii, muzykę. Ich występy znane są z żywiołowości, pasji i autentycznego brzmienia. Nie mogło być inaczej i tym razem. Dzisiejszy koncert zamienił się w prawdziwą bałkańską imprezę a unikalne rytmy, zawrotne tempo porwały widownię do szalonego tańca. Nie bez przyczyny ich charakterystyczny styl czyni z nich ikonę muzyki bałkańskiej, która podbija serca słuchaczy na całym świecie.

Wśród publiczności znaleźli się: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz żoną, Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, Sekretarz Miasta Zakopane Grzegorz Cisło, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher oraz Zastępca Dyrektora ds. Artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury Lidia Rosińska.

54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich drugiego dnia przywitał nas porcją solidnej wiedzy na temat rodzimych i światowych tradycji pasterskich w folklorze muzycznym. W Czerwonym Dworze, jednostce Zakopiańskiego Centrum Kultury, zebrali się wybitni znawcy tematu, a wśród nich między innymi Szymon Bafia, od lat związany z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich, opowiadający o tradycjach dudziarskich w tatrzańskim pasterstwie od XIX wieku po powojenne czasy.

Istotnym motywem dzisiejszego dnia było tradycyjne góralskie wesele i związane z nim obyczaje. Barwną i radosną atrakcję zapewnił wszystkim zainteresowanym zespół góralski “Polaniorze” z Kościeliska, który uroczystym weselnym orszakiem przeparadował z Placu Niepodległości ulicami Zakopanego do wioski festiwalowej. Choć silny deszcz nieco przyspieszył przejazd konny orszaku, kolorowe stroje i góralska muzyka przyciągnęły przechodniów jak magnez, zapraszając ich do festiwalowej wioski na pokaz tradycyjnego góralskiego wesela. Uczestnicy wydarzenia mieli wspaniałą okazję zaznajomić się z lokalnymi zwyczajami takimi jak cepiec, śpiew pytacki czy wykupienie panny młodej.

Wieczorem nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, podczas którego z rąk Beaty Majcher – Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury i Lidii Rosińskiej – Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury, Macieja Kwaśniewskiego Reaktora Naczelnego Polska Press Roberta Urbańskiego – Redaktora Naczelnego portalu Zakopiec Info nagrody otrzymali Laureaci ubiegłorocznego konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”:

  • I Nagrodę w kategorii I – Akredytowani Dziennikarze i Fotoreporterzy otrzymał Daniel Franek
  • Nagrodę Specjalną Polska Press otrzymała Ewa Szkodzińska
  • Nagrody Ex Aequo w Kategorii II Publiczność otrzymali Magdalena Stępień oraz Arkadiusz Wesołowski
  • Nagrodę Portalu Zakopiec Info otrzymał Jakub Chmielnicki

W niedzielę, trzeci dzień festiwalowy zaczynamy uroczystą Mszą Świętą, która odbędzie się w Parafii Tatrzańskiej Św. Krzyża przy ul. Chałubińskiego 30. Następnie, tradycyjnie już, jak co roku ulicami Zakopanego: ul. Zamojskiego i Krupówkami przejdzie kolorowy korowód wszystkich uczestników festiwalu. Elementem nawiązującym do pasterstwa jako motywu przewodniego całego festiwalu, będzie Wystawa Owczarków Podhalańskich, odbywająca się w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej, zorganizowana przez Związek Kynologiczny o. Zakopane.

Serdecznie zapraszamy do udziału w jutrzejszych i we wszystkich wydarzeniach tegorocznego festiwalu! Niech w Zakopanem wybrzmiewa muzyka!

No Comment.

Reklama

Partnerzy