W niedzielę ratownicy Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe interweniowali dwukrotnie w Tatrach, pomagając turystom, którzy utknęli w trudnym, śnieżnym terenie. W obu przypadkach osoby potrzebujące wsparcia nie posiadały odpowiedniego sprzętu ani umiejętności do poruszania się zimą w górach.
Utknął pod Małym Giewontem
O godzinie 14:35 do centrali TOPR zadzwonił turysta z informacją, że znajduje się w rejonie Mały Giewont. Mężczyzna wszedł w wymagający teren i nie był w stanie kontynuować wycieczki.
Z centrali wyruszyło dwóch ratowników, którzy przez Kondracka Przełęcz dotarli do potrzebującego pomocy. Turysta znajdował się w stromym, śnieżnym terenie w pobliżu szlaku, na zboczach Małego Giewontu. Po zabezpieczeniu cieplnym został wyprowadzony z asekuracją na Wyżnią Kondracką Przełęcz, a następnie sprowadzony na Halę Kondratową.
Węgierscy turyści wyczerpani w rejonie Czuby Goryczkowej
Drugie zgłoszenie wpłynęło do centrali o godzinie 17:19. Dwójka turystów z Węgier, idąc z Przełęczy pod Kopą w stronę Kasprowy Wierch, poprosiła o pomoc. Znajdowali się w rejonie Czuba Goryczkowa. Byli bardzo zmęczeni i – z uwagi na trudne warunki zimowe – nie byli w stanie kontynuować marszu.
Na miejsce wyruszyło trzech ratowników. Skuterem śnieżnym dotarli na grań w rejonie Kasprowego Wierchu, a następnie ruszyli w stronę oczekujących pomocy. Turystów odnaleziono w okolicy Przełęczy Goryczkowej Świńskiej. Zostali doprowadzeni do Kotła Goryczkowego i przetransportowani skuterem do Kuźnic.
TOPR apeluje o rozwagę
Jak podkreślają ratownicy, zarówno turysta spod Małego Giewontu, jak i dwójka z rejonu Czuby Goryczkowej nie mieli odpowiedniego sprzętu ani przygotowania do poruszania się zimą w terenie wysokogórskim.
TOPR apeluje, aby nie podejmować samotnych wyjść w góry, szczególnie w teren zagrożony lawinami i oddalony od popularnych szlaków. Każdą wycieczkę należy planować z uwzględnieniem doświadczenia oraz przygotowania wszystkich uczestników, a także aktualnych warunków pogodowych i lawinowych.
Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
















