Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Dwunastogodzinna akcja ratunkowa TOPR

Dnia: wtorek 28 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

W niedziele wieczorem o godz. 21:51 do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od dwóch taterników, którzy po ukończeniu wspinaczki północną ścianą Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego nie byli w stanie samodzielnie znaleźć drogi zejściowej.

Po konsultacji uzgodniono, że wspinacze przeczekają do rana w rejonie wierzchołka i zaczną zejście granią w kierunku Hińczowej przełęczy. W tym czasie rozpoczęto organizowanie wyprawy ratunkowej.
Z centrali z zadaniem dotarcia do taterników wyruszyło 8 ratowników TOPR wraz z potrzebnym sprzętem.

O 6:30 rano taternicy powiadomili TOPR, że rozpoczynają zejście granią w kierunku Hińczowej Przełęczy. W tym czasie ratownicy dotarli na nartach w rejon Zadniej Galerii Cubryńskiej i rozpoczęli poręczowanie linami tzw. Komin Roja i dalej przez Żelazko w kierunku Wielkiej Galerii Cubryńskiej. Warunki pogodowe w tym czasie zaczęły się szybko pogarszać ( opad deszczu przechodzący w śnieg oraz mocny wiatr)

O godzinie 8:58 udało się nawiązać kontakt telefoniczny z taternikami i pozyskać ich aktualne współrzędne GPS. Okazało się, że minęli Hińczową Przełęcz i znajdują się pod Zadnią Piarżystą Przełęczą oddzielającą masyw Cubryny i Koprowego Wierchu.

Wobec tego poproszono ich o zejście w kierunku Wielkiego Stawu Hińczowego gdzie naprzeciw wyszła grupa ratowników słowackich.

O godzinie 11:42 ratownicy HZS natrafili na taterników na szlaku w rejonie Wielkiego Stawu Hińczowego skąd sprowadzili ich do schroniska przy Popradzkim Stawie.

W tej sytuacji grupa ratowników TOPR rozpoczęła odwrót z Wielkiej Galerii Cubryńskiej w kierunku Morskiego Oka w ciągle pogarszających się warunkach. Wyprawę zakończono o godzinie 16:30.”

źródło: TOPR

No Comment.

Reklama

Partnerzy