
„Skąd nasz ród – początki państwa polskiego – w historii i legendzie” – taki tytuł nosi projekt akcji edukacyjnej, który jest realizowany wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w SOSW nr 1 w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu.
Jak wskazuje nazwa – przedmiotem projektu są historyczne i legendarne początki naszej państwowości, które uczniowie poznają w trakcie realizacji przedsięwzięcia. To bardzo doniosłe zadanie, które ma istotne znaczenie dla budowania u młodych ludzi patriotyzmu oraz poczucia tożsamości i przynależności do wspólnoty narodowej. Trzeba znać własne korzenie i wiedzieć skąd nasz ród. Nauka historii dla uczniów, którzy zmagają się z niepełnosprawnością intelektualną i dodatkowymi deficytami rozwojowymi, co powoduje zaburzony proces myślenia abstrakcyjnego – sprawia wiele trudności. Dlatego, by ta bardzo odległa dla nich przeszłość nie była li tylko męczącą opowieścią, którą trzeba przyswoić, nauczyciele zaproponowali im udział w/w projekcie, opartym o założenia stosowanej z powodzeniem od przeszło 10-ciu lat – innowacji pedagogicznej pod nazwą „Zaczarowani czytaniem”. Inspiracją do jej powstania była ogólnopolska kampania „Cała Polska czyta dzieciom” a w niej główna idea: o niesamowitym wpływie głośnego czytania na rozwój dzieci, w tym też o oddziaływaniu rewalidacyjnym. Stąd też w tym roku kalendarzowym, począwszy od maja uczniowie z nauczycielami, w trakcie głośnego czytania, poznawali piękne legendy o pierwszych Piastach, o złym Popielu, zjedzonym przez myszy, o św. Wojciechu itp…
Bodźcem, który pobudzał w szczególny sposób uwagę i zainteresowanie uczniów była perspektywa kilkudniowej wycieczki dla całej Szkoły na początku tego roku szkolnego do Kruszwicy, Biskupina, Gniezna, Lednicy i do Poznania, by zobaczyć, dotknąć, posmakować tych miejsc, gdzie rodziła się Polska, by przeżyć przygodę podczas zwiedzania oraz udziału w lekcjach muzealnych i zajęciach edukacyjnych.
Należy podkreślić, że projekt zakłada wykorzystanie całej gamy metod oddziaływania polisensorycznego. Chodzi o to, by ucznia „wyrwać” z przysłowiowej ławki szkolnej i nie tylko pokazać i zapoznać ale też pobudzić do działania artystycznego, by pomóc odkryć mu jego talent i zdolności, często przykurzone mocno przez typowe szkolne niepowodzenia. W projekcie dziecko ma możliwość wykazania się w konkursie plastycznym, czytelniczym, recytatorskim i wreszcie wiedzy o poznanych treściach. Równolegle, wspólnie z nauczycielami będzie przygotowane przedstawienie teatralne, tematycznie związane z poznanymi legendami i opowieściami.. Zostanie ono zaprezentowane podczas uroczystego finału i podsumowania projektu w listopadzie br. w obecności rodziców i zaproszonych gości. Wtedy też będą wręczone nagrody dla laureatów wszystkich konkursów. Chwila, gdy rodzice widzą swoje dziecko z dumą odbierające dyplom i nagrodę – rzeczywiście jest bezcenna…Obecnie trwają osatnie przygotowania do zaplanowanej wycieczki.
Wszystkie te działania nie byłyby możliwe na taką skalę bez znaczącego wsparcia finansowego, za które bardzo dziękujemy.

Projekt „Skąd nasz ród – początki państwa polskiego – w historii i legendzie” został sfinansowany ze środków Fundacji PZU.