Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Dzień urodzin patrona Szkoły Podstawowej w Łapszach Niżnych

Dnia: czwartek 7 grudnia 2023, Autor: Maciej Zubek

Najdrożsi stoję obecnie u podnóża wysokiej i bardzo stromej góry. Celem mojego życia jest wspiąć się na szczyt owej góry, a to będzie wymagało ogromnej pracy i wysiłku. Przy Boskiej pomocy i waszych modlitwach, o które proszę, może mi się uda ten szczyt zdobyć.”

List z takimi słowami przesłał bł. ks. J. Stanek swym bliskim po zdaniu matury w 1935 roku i w czasie odbywania nowicjatu. W Szkole Podstawowej im. bł. ks. J. Stanka 4 grudnia obchodziliśmy 107. rocznicę urodzin jej patrona. W holu szkoły spotkali się uczniowie, nauczyciele i zaproszeni gości, a wśród nich byli p. Bolesław Stanek, bratanek bł. ks. J Stanka, proboszcz łapszańskiej parafii ks. Grzegorz Książek, przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Łapsze Niżne p. Jakub Jamróz, Sekretarz Gminy p. Joanna Słowik i przewodniczący Rady Gminy p. Zdzisław Majerczak.

W krótkim przedstawieniu przypomniano historię życia bł. ks. J. Stanka, lata kiedy był małym chłopcem i czas kiedy uczył się w szkole w Wadowicach, a potem wstąpił do nowicjatu by potem przyjąć święcenia kapłańskie. Wspominano lata wojny kiedy ks. Stanek został żołnierzem AK i kiedy zginął w powstaniu warszawskim. I w końcu przypomniano te radosne chwile kiedy został beatyfikowany wraz ze 108 polskimi męczennikami za Wiarę i Ojczyznę, a rok później 17 czerwca 2000 roku nadano imię Błogosławionego Księdza Józefa Stanka, Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych, do której uczęszczał jako mały chłopiec.

Dla nas po tylu latach bł. ks. J. Stanek jest nie tylko bohaterem, ale i autorytetem, kimś kogo warto naśladować. I dlatego postać naszego solenizanta patronowała konkursom jakie z okazji jego urodzin zorganizowaliśmy w naszej szkole, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

Na spotkaniu urodzinowym nie mogło zabraknąć tortu, a ten tort był niezwykły, bo składał się z mnóstwa cukierków, którymi częstowano wszystkich uczestników spotkania.

Dziękujemy wszystkim za obecność i za wspólną radość w przeżywaniu tego dnia. Szczególnie dziękujemy uczniom za pięknie przygotowaną inscenizację pod kierunkiem p. Bogumiły Pirchały. Dziękujemy przedszkolakom za radosny śpiew piosenki “Taki duży taki mały może świętym być”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia. Było pięknie i tak radośnie jak może być w Adwencie kiedy czekamy na coś wyjątkowego. Wierzymy, że tam z góry spogląda na nas patron naszej szkoły bł. ks. J. Stanek i cieszy się razem z nami!

Nauczyciele

Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Księdza Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

No Comment.

Reklama

Partnerzy