Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Edward Siarka o strategicznych inwestycjach w Małopolsce: dla rozwoju regionu i ochrony środowiska (WYWIAD)

Dnia: piątek 15 września 2023, Autor: Emilia Gromczak

Wsparcie inwestycji infrastrukturalnych, jednostek OSP, wydarzeń kulturalnych, edukacja leśna. Rozmawiamy o działalności w Małopolsce z wiceministrem klimatu i środowiska, posłem z naszego regionu Edwardem Siarką.

Które inwestycje infrastrukturalne są strategiczne z punktu widzenia rozwoju Małopolski?

Strategiczną inwestycją jest dzisiaj Zakopianka, droga krajowa nr 47 oraz projektowana droga nr 7 w stronę Chyżnego. W ostatnim czasie udało się także rozpocząć budowę linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. To inwestycje, które rozwiążą problemy komunikacyjne mieszkańców oraz otworzą te tereny dla turystów. Dostępność komunikacyjna jest kluczem do rozwoju każdego regionu!

W zakresie inwestycji drogowych widzimy współpracę Lasów Państwowych
z samorządami.

Jest to bardzo owocna współpraca. Dzięki Funduszowi Leśnemu w Małopolsce udało się wyremontować i zmodernizować drogi gminne oraz powiatowe, powstały też mosty z dojazdami. Wsparcie Lasów Państwowych w regionie sądeckim pozwoliło na wyremontowanie między innymi drogi powiatowej Kotów – Polany, ul. Zagrody Łomnica w Piwnicznej, dróg Sucha Struga – Makowica oraz Łyczanka – Wronowice i rozbudowę drogi Wierchomla Wielka – Wierchomla Mała. Przekazaliśmy również dofinansowanie na podobne prace do powiatu gorlickiego, bocheńskiego, myślenickiego, limanowskiego i nowotarskiego. W sierpniu br. do powiatu nowosądeckiego trafiło ponad 9,5 miliona złotych dofinansowania z Funduszu Leśnego na remont drogi powiatowej w Kamionce Wielkiej, modernizację drogi powiatowej Żegiestów – Szczawnik – Muszyna: ul. Zazamcze, modernizację drogi powiatowej w Roztoce Wielkiej oraz budowę mostu w Czaczowie wraz z dojazdami. Na ten sam cel powiat nowotarski otrzymał z kolei ponad 5 mln zł. Wsparcie trafiło do Dursztyna i Klikuszowej.

Jakie korzyści niesie współpraca w tym zakresie dla mieszkańców i leśników?

Współpraca samorządów z Lasami Państwowymi w zakresie modernizacji dróg daje szereg korzyści dla obu stron. Mieszkańcy zyskują bezpieczne i wygodne drogi. Zwiększa się atrakcyjność regionu, leśnicy zaś mogą prowadzić gospodarkę leśną w odpowiednich warunkach. Drogi to także element zabezpieczenia pożarowego lasów.

A jak wygląda współpraca leśników z naszego regionu z Kołami Gospodyń Wiejskich?

Rola KGW w społeczeństwie jest wieloaspektowa i obejmuje wiele funkcji, m.in. edukację, integrację społeczną czy promocję tradycji i kultury. Jest to też edukacja ekologiczna, dlatego w naszym regionie bardzo często na różnych wydarzeniach, np. Piknikach Leśnych pn. „Drewno – surowiec wszech czasów” mogliśmy zobaczyć współpracę KGW oraz leśników. Podhalańskie KGW organizują m.in. warsztaty kulinarne promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego. Chcemy wspierać funkcjonowanie KGW i podtrzymywać ich współpracę z leśnikami, dlatego Lasy Państwowe już po raz kolejny ogłosiły start programu „Natura od kuchni”. Koła, które przedstawią najlepsze projekty na działania promujące wykorzystanie dziczyzny i płodów runa leśnego mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł. Program ten pokazuje, jak można gospodarować zasobami przyrody w sposób zrównoważony.

Pikniki Leśne w naszym regionie to świetne połączenie edukacji i rozrywki
dla najmłodszych. Skąd pomysł na tego typu cykl wydarzeń?

Pikniki Leśne to cykl wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, który przypada w przyszłym roku. Zorganizowaliśmy Pikniki m.in. w Łabowej, Mizernej, Szaflarach, Starej Wsi-Wola. Stworzyły one doskonałą okazję do poszerzania wiedzy na temat lasów, przede wszystkim dla najmłodszych, którzy mogli uczestniczyć w zabawach edukacyjno-leśnych, warsztatach czy pokazach rzeźbienia w drewnie. Na Piknikach często występowali lokalni artyści i zespoły – to wszystko po to, aby promować naszą lokalną społeczność i całą Małopolskę.

Na co Lasy stawiają w edukacji najmłodszych?

Chcemy przede wszystkim, aby najmłodsi rozumieli, że drewno to nie tylko cenny surowiec, ale również symbol ekologicznego stylu życia. Zdajemy sobie sprawę, że szkoły mają ogromny potencjał w promowaniu lasów oraz drewna jako w pełni odnawialnego surowca, dlatego w tym roku szkoły mogły wziąć udział w konkursie „Klasa z drewna”. Uczniowie mieli za zadanie przygotować oryginalne projekty, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły. Na liście projektów znalazły się m.in. leśne wydarzenia, kampanie społeczne, przybory z drewna i wiele innych. Taka kreatywność najmłodszych bardzo mnie cieszy! To efekty naszej działalności
w zakresie edukacji leśnej.

Wspiera Pan wiele wydarzeń kulturalnych na Podhalu. Dlaczego podtrzymywanie naszych tradycji jest tak ważne?

Przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie pomaga w utrzymaniu i zachowaniu tożsamości kulturowej, historii i wartości wspólnoty. Tradycje często pełnią rolę spoiwa społecznego, integrując różne grupy ludzi. Organizowanie wspólnych wydarzeń i obchodów przyczynia się do zacieśniania więzi społecznych, co szczególnie widać na Podhalu. Góralskie majówki z Małą Armią Janosika, koncerty organizowane przez Lasy Państwowe, m.in. ostatni koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Nowym Targu to wydarzenia, w których zawsze tłumnie uczestniczy lokalna społeczność.

Na rządowe wsparcie mogą liczyć strażacy z naszego regionu. Jaka forma wsparcia trafia do jednostek OSP w Małopolsce?

W 2022 roku małopolskie jednostki: OSP Ochotnica Górna, OSP Bór oraz OSP Nowe Bystre zyskały dofinansowania ze środków budżetu państwa na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego. W tym roku dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa jednostki OSP z całej Małopolski będą mogły zakupić 62 samochody ratowniczo-gaśnicze (42 pojazdy średnie, 16 lekkich i 4 ciężkie). Do OSP z powiatów tatrzańskiego, limanowskiego oraz nowotarskiego na zakup samochodów trafiło 9 mln zł!

Na czym jeszcze należy się skupić, aby poprawić funkcjonowanie lokalnych społeczności w naszym regionie?

W tej chwili nadal w wielu miejscach nierozwiązane są kwestie oczyszczalni ścieków, wodociągowe czy związane z gospodarką komunalną. Często inwestycje w tym zakresie są bardzo kosztowne i nie zawsze spełniają wymogi formalne, które pozwalają je dofinansować np. w 90%. Musimy zatem wypracować nowe zasady dofinansowania w taki sposób, aby tam, gdzie teoretycznie dzisiaj nie ma możliwości realizacji inwestycji kanalizacyjnych, mogły one powstawać. Ponadto musimy skupić się na programach związanych z politykami unijnymi, jak np. program „Czyste powietrze” czy przebudowa naszych systemów ciepłowniczych w taki sposób, aby były one jak najmniej energochłonne. Nadal potrzebny jest także rozwój infrastruktury drogowej, aby likwidować wykluczenie komunikacyjne w niektórych miejscowościach. To najważniejsze wyzwania, przed którymi stoimy w naszym regionie.

Dodam, że wiele zależy od pomysłów samorządowych, które są dofinansowywane w ramach Polskiego Ładu. Każda gmina ma inną wizję rozwoju i tę różnorodność trzeba wspierać!

Na czym koncentruje się Pan w obecnej kampanii?

Przede wszystkim na naszej społeczności, jej potrzebach, problemach i na rozwiązaniu tych problemów! Ludzie cenią sobie bezpośrednie kontakty i możliwość bezpośrednich rozmów. Taki kontakt zawsze cechował moją działalność. Będę to dalej podtrzymywał, tym bardziej, że mimo iż w świecie wirtualnym wydaje się, że wszystkie informacje są ogólnie dostępne, to jednak ludzie najbardziej potrzebują rozmowy z drugim człowiekiem.

Działalność wiceministra Edwarda Siarki możecie na bieżąco obserwować w mediach społecznościowych.

[…] Siarka pytany w wywiadzie o przyszłość naszego regionu zwrócił uwagę, że należy rozwiązać kwestie czyszczalni […]

Reklama

Partnerzy