23 października o godzinie 10:00 w Szkole Branżowej I Stopnia nr 5 oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy odbył się finał obchodów „Tygodnia Dobrego Chleba i Zdrowego Stylu Życia”. W ramach wydarzenia miało również miejsce podsumowanie konkursu „Jubileuszowy Chleb Ozdobny”.
To wyjątkowe wydarzenie było częścią obchodów 50-lecia istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu. Cała uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego oraz Burmistrza Miasta Nowy Targ.
„To szczególny rok w naszej Placówce, bo jubileusz 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1. Dzisiejsze wydarzenie jest doskonałą okazją do integracji oraz wspólnego świętowania, które podkreśla pięćdziesiąt lat wsparcia i kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Razem możemy celebrować nasze osiągnięcia i radość z tworzenia” – mówiła Urszula Filas, Dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych nr 1.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Anna Dziubas, kierownik Galerii Sztuki BWA Jatki, Marta Skawska, dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty w Nowym Targu oraz rodzice uczniów.
Głównym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu „Jubileuszowy Chleb Ozdobny”. Laureatów wyłoniło jury pod przewodnictwem Anny Dziubas, w którego skład weszły również Marta Skawska, Monika Hołowczak-Banot i Irena Leja.
Wyniki konkursu „Jubileuszowy Chleb Ozdobny”:
- I miejsce: Piotr Łojek, kl. 3a SPdP
- II miejsce ex aequo: Sylwia Fąfrowicz, ucz. kl. 1a SPdP oraz Ewelina Połomska, ucz. kl. 3b SB
- III miejsce ex aequo: Gabriela K., ucz. kl. 3c SPdP oraz Dawid Miechurski, ucz. kl. 3a SPdP
Jury przyznało również wyróżnienia:
- Piotr Bandyk, ucz. kl. 2b SPdP
- Przemysław Jędrol, ucz. kl. 2b SB
- Gabriela Biernat, ucz. kl. 2d SB
Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Fundację na Rzecz Niepełnosprawnych Wychowanków SOSW Nr 1 w Nowym Targu.
Degustacja i występy artystyczne
Jednym z najważniejszych elementów wydarzenia była degustacja pieczywa, przygotowanego zarówno przez uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia nr 5, jak i lokalne piekarnie oraz rodziny uczniów. Uczniowie w ramach zajęć praktycznych przygotowali również dodatki do pieczywa – pasty, smalec, humus, masło czosnkowe i dżemy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży oraz wykład poświęcony walorom zdrowotnym chleba na zakwasie. Szczególną atrakcją była sztuka teatralna pt. „Jak to z chlebem było”, napisana gwarą specjalnie na tę okazję przez Czesławę Królczyk, emerytowaną nauczycielkę i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich „Maniowy”. Spektakl został wystawiony przez uczennice szkoły oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.
Prace konkursowe będzie można oglądać do końca października w szkole, a następnie zostaną zaprezentowane w Miejskim Centrum Kultury podczas gali jubileuszowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.
Źródło dumy i integracji
VII edycja „Tygodnia Dobrego Chleba i Zdrowego Stylu Życia” w Szkole Branżowej I Stopnia nr 5 stała się kolejnym dowodem na to, jak ważne są inicjatywy integracyjne, które rozwijają kreatywność, kształtują zdrowe nawyki i promują wartości związane z tradycją.
fot. Marian Gromala