Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Gdańska wyprawa kadetów – od Westerplatte po historię „Solidarności”

Dnia: poniedziałek 15 listopada 2021, Autor: Maciej Zubek

NOWY TARG. Mnóstwo wrażeń i sporą porcję wiedzy przyniosła kadetom z Prywatnego LO dla Młodzieży czterodniowa wycieczka do Gdańska. Pierwszym punktem jej bogatego i emocjonującego programu było zwiedzanie Westerplatte.

Na tym skrawku polskiej ziemi, od którego 1. września 1939 roku zaczęła się II wojna światowa, młodzież zwiedzała ruiny zabudowań koszarowych, pilnie słuchając opowieści przewodnika. To pozwoliło kadetom uzmysłowić sobie heroizm polskich żołnierzy, przez 7 dni, pod wodzą majora Henryka Sucharskiego, walczących z przeważającymi siłami niemieckimi.

Odwiedzając z kolei Europejskie Centrum Solidarności, młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę o nowe fakty związane z powstaniem tego potężnego ruchu oraz walką o odzyskanie narodowej suwerenności. Mogła też przybliżyć sobie sylwetki ludzi, dzięki których odwadze i determinacji dziś żyjemy w Unii Europejskiej, możemy podróżować po całym świecie, a półki w sklepach są zapełnione wszelkimi artykułami.

Muzeum II Wojny Światowej to kolejna porcja wrażeń i wiedzy o tym tragicznym czasie. „Sołdek” – pierwszy po II wojnie zbudowany w Polsce masowiec parowy jest dziś statkiem-muzeum i dał młodym wyobrażenie o myśli technicznej narodu dźwigającego się okupacyjnej biedy.

Każdy dzień pobytu na Wybrzeżu wypełniało poznawanie wielu niezwykłych miejsc. Te atrakcje trudno zliczyć. Czas na dzielenie się wrażeniami i na przeglądanie zdjęć młodzież miała dopiero wieczorem, w pokojach schroniska.

No Comment.

Reklama

Partnerzy