HOKEJ. Bez powtórki. Debiut Białorusina

Dnia: wtorek 6 grudnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Hokeiści Tauron Podhala Nowy Targ drugi raz w tym sezonie gościli na Jastorze, gdzie mierzyli się z drużyną JKH GKS Jastrzębie. Za pierwszym razem – 11 września – „Szarotki” sprawiły niespodziankę i wygrały 4:0. Tego wyczynu nowotarżanom powtórzyć się nie udało i dzisiaj to jastrzębianie byli górą.

W barwach „Szarotek” zadebiutował w tym meczu rosły, 27 letni białoruski obrońca Jegor Kudzin, który obecny sezon rozpoczął w HK Mohylew gdzie w 11 meczach zdobył jedną bramką i przy 5 asystował. W klasyfikacji +/- miał -9. W sumie rozegrał 85 spotkań w białoruskiej ekstralidze (5 bramek i 13 asyst). Ma za sobą też grę w Kazachstanie i juniorskich ligach w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z regulaminem, Białorusin by móc występować w rozgrywkach PHL musiał złożyć podpis pod deklaracją potępiającą wojnę na Ukrainie.

Pierwsza tercja to wyraźna przewaga gospodarzy, udokumentowana dwoma golami. W 12. minucie Maciej Urbanowicz zmienił tor lotu krążka po strzale Tuuka Rajamakiego i Paweł Bizub nie zdołał zareagować. Z kolei w 16. minucie – podczas liczebnej przewagi JKH – na 2:0 podwyższył, po składnej akcji całej formacji, Donat Szita.

W drugiej tercji przewaga gospodarzy nie znalazła przełożenia na wynik. Szans jastrzębianie mieli sporo, ale dobrą od dłuższego czasu dyspozycję potwierdził Bizub. Raz – po strzale Patryka Pelaczyka – pomógł mu też słupek. Z kolei o gola dla Podhala mógł pokusić się Rene Svitana, ale refleksem błysnął Bence Balizs.

Na gole długo nie zanosiło się też w tercji trzeciej. Inicjatywa była po stronie JKH, ale „Szarotki” groźnie kontrowały . Świetną okazję zaprzepaścił m.in. kapitan Podhala Bartłomiej Neupauer. Wreszcie na minutę i 42 sekundy przed końcem skuteczną dobitką popisał się Alex Maunula i nowotarżanie złapali kontakt. Szkoleniowiec Podhala natychmiast wziął czas, a chwilę po wznowieniu gry, z bramki zjechał Bizub. Manewr ten się jednak nie powiódł i wynik 2:1 utrzymał się do syreny końcowej.

GKS Jastrzębie – Tauron Podhale Nowy Targ 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

1:0 Urbanowicz – Freidenfelds, Rajamaki (11:27)

2:0 Szita – Bryk, Rajamaki (15:46, 5/4)

2:1 Maunula – Neupauer, Tomasik (58:18)

Podhale: Bizub – Tomasik, Kudzin, Kamiński, Neupauer, Wielkiewicz – Moksunen, Zorko, Fric, Saroka, Słowakiewicz – Vorlab, Szlembarski, Przygodzki, Svitana, Maunula oraz Voronin, Szlembarski.

Sędziowali: Mateusz Bucki, Bartosz Kaczmarek.