październik 24, 2020

wierch rusinski

W związku z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej właściciele stoisk i pawilonów sprawdzają swoje lokale. Nadzór budowlany w Zakopanem prowadzi obecnie kontrole takich miejsc.

Przypomnijmy: 10 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej zerwany przez wiatr dach wypożyczalni narciarskiej przygniótł turystów, w skutek czego śmierć poniosły trzy kobiety. Prokuratura wszczęła śledztwo, inspektorat budowalny również prowadził postępowanie. Jako wypożyczalnia funkcjonowała przyczepa ciężarówki, obita deskami, przystosowana prowizorycznie do prowadzenia działalności. W chwili wypadku była nieczynna. W wyniku kontroli stwierdzono, że jest to samowola budowlana z licznymi wadami konstrukcyjnymi.

Takich lokali na terenie Podhala jest sporo. Nadzór budowlany w Zakopanem rozpoczął kontrolę. Dotyczy ona przede wszystkim obiektów, które służą za wypożyczalnie czy małą gastronomię. O jej przebieg pytamy pana Jana Kęska, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego:
Prowadzone są postępowania administracyjne w rejonie skoczni w Zakopanem. Kilkanaście lokali zostało przeznaczonych do rozbiórki w wyniku postępowania administracyjnego. W rejonie Krupówek zlokalizowano przyczepy kempingowe, zostały do nich wydane nakazy rozbiórki, zostały usunięte.

Wiemy również, że kontroli spodziewać się mogą właściciele takich punktów w Bukowinie Tatrzańskiej czy Białce Tatrzańskiej i w okolicach stoków narciarskich w pozostałych miejscowościach powiatu.
Żeby zorganizować lokal, pawilon czy stoisko trzeba dostosować się do przepisów prawa budowlanego. Można się postarać o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy w przypadku małych obiektów. W innym przypadku jest to samowola budowlana.

Wypożyczalnia w Bukowinie Tatrzańskiej została określona jako tymczasowy obiekt budowlany – nie mający stałego związku z podłożem. Wymaga zgłoszenia robót budowlanych lub pozwolenia na budowę, w przypadku planowanego użytkowania powyżej 180 dni lub stałego związania z gruntem, których w tym przypadku zabrakło.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Partnerzy

mbludzm pl m

fottboll

 

TV Podhale

logonaszkasprowy

Galeria

ministerstwo fundusz logo

Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości

  Kontakt | Polityka prywatności

© 2020 Podhale Nasz Dom