Makoto17NOWY TARG. Czwarty raz zagościł w Polsce i na Podhalu shuan (tytuł przysługujący głównemu trenerowi) Makoto Kojima – Japończyk, światowej sławy mistrz wschodnich sztuk walki, główny reprezentant szkoły Kishinjuku. Razem z nim pojawili się w Nowym Targu jego znakomici uczniowie. Z obecności shuana skorzystali też kadeci z klas wojskowo-policyjnych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta, odbywając efektowny trening w sali gimnastycznej lodowiska.

Szkoła Kishinjuku zakorzeniona jest w ponad tysiącletniej japońskiej tradycji. Propaguje ona idee szacunku dla drugiego człowieka, samokontroli, mądrości, ciągłego doskonalenia. W tej sztuce walki wykorzystywana jest naturalna energia ludzkiego ciała. Trening służy też wzmocnieniu ducha.

Shuan Kojima, jak i przy wszystkich poprzednich pobytach, został zaproszony z Tokio przez senseia Aleksandra Kozieła (V dan, posiadającego również tytuł Kyoden Dairi) który ćwiczy kadetów do walki wręcz na bazie jiu-jitsu i prowadzi szkołę Yamabushi. Obecność mistrza z Japonii ściągnęła na Podhale z Anglii jego ucznia, Kyoden Dairi Salura Onurala. Dołączył do nich Sebastian Westrych z Nowego Targu, który przygotowuje się do egzaminu na czarny pas w Aikijujutsu; dołączyli też Bożena Kukuczka, Adam Żmudzki i Radosław Dzięciołowski ze szkoły Yamabushi, pretendujący do brązowego pasa. Obecność shuana to również okazja, by mogli oni przejść egzamin.

Przybycie tych „siedmiu Samurajów” to dla szkolących się we wschodnich sztukach samoobrony kadetów silna motywacja do starań, by po trzech latach treningów osiągnąć światowy poziom shoden, równoznaczny z I danem. Ale wymaga to wytrwałości i systematycznych ćwiczeń. Trenować z mistrzem to w każdym razie zaszczyt i gratka.

Podczas spotkania z shuanem Makoto i jego uczniami w sali gimnastycznej lodowiska, kadeci ćwiczyli techniki Aikijiujutsu, wywodzącego się ze szkoły Kishinjuku. Pozwalają one siłę napastnika wykorzystać przeciwko niemu.

Nazajutrz po tym wspólnym treningu, który zakończył się wręczeniem dyrekcji Szkół dyplomu podpisanego przez shuana Makoto Kojimę i przyjęciem przez niego suwenirów od kierownictwa placówki, w Ostrowsku odbyło się seminarium z udziałem mistrzów i adeptów, dofinansowane przez Szkoły im. prof. Venuleta.

Trening kadetów z shuanem Makoto Kojima i jego uczniami

Fot. z archiwum Szkoły