Pasternik2017NOWY TARG – KRAKÓW. Klasa I wojskowo-policyjna z liceum mundurowego Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu swój pierwszy kontakt z prawdziwym poligonem przeżywała z dużym zaciekawieniem. Dla klasy II wojskowo-pożarniczej wyjazd do jednostki patronackiej, czyli 5. Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce, to już chleb powszedni. Tym razem zawodowi wojskowi przygotowali dla kadetów elementy ćwiczeń taktycznych, logistycznych, łączności i ratowniczych.

Pierwszym mocnym wrażeniem był transport na poligon trzema wojskowymi pojazdami.

Dzień wizyty w jednostce patronackiej ustalany był wcześniej i najwyraźniej szczęśliwie. Ranną rosę szybko wysuszyło słońce i ćwiczenia na poligonie można było odbywać bez obawy taplania się w błocie, nie obeszło się jednak bez pamiątek pobytu na poligonie.

Kadeci szkolili się w rozwijaniu linii łącznościowych (centrala, agregat zasilający, aparaty polowe i nawiązywanie łączności).

W innych podgrupach ćwiczyli natomiast:

- udzielanie pierwszej pomocy na polu walki: ubezpieczanie miejsca zdarzenia, sprawdzanie funkcji życiowych, badanie oddechu i ewentualna resuscytacja

- odciąganie rannego w miejsce bardziej bezpieczne (częściowo na plecach, częściowo na boku
- poruszanie się na polu walki z atrapami broni (krótkimi skokami naprzód, czołganiem się i odczołgiwaniem z ubezpieczeniem kolegów)
- dostarczanie amunicji w sposób skryty (z ciągnięciem 15-kilowej skrzynki 15 – 20 metrów).

Efektownym finałem zajęć na poligonie była musztra zespołowa. Żołnierze przygotowali dla kadetów gorącą herbatę w termosach i rozpalili grilla.

Program ćwiczeń – za każdym wyjazdem inny – tym razem był jednocześnie częścią programu szkoleń powołanych na mocy ustawy z listopada 2016 r. Wojsk Obrony Terytorialnej.

Sekretariat Prywatnych Szkół Średnich
im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 16.00
Nowy Targ, ul. św. Katarzyny 1
tel.: 18 266 75 34, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na Pasterniku - jesień 2017

Fot. z archiwum Szkoły