m21NOWY TARG. Tak jak zapowiadano, ciąg dalszy nastąpił i 25. października po raz drugi Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży wzięło udział w lekcjach muzealnych, w Krakowie. Tym razem zajęcia odbyły się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego i zatytułowane były: Sytuacja się zmieniła. Widzieć i rozumieć-ćwiczenia z patrzenia.

 Druga lekcja zaplanowana na ten dzień odbyła się w Muzeum w szufladzie, w kamienicy Szołayskich, a jej tematem było: Kim jest poeta. Lekcje muzealne odbywają się w ramach projektu Kultura Dostępna 2019 , a w całości  finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowo, korzystając z okazji, uczniowie odwiedzili  wystawę czasową Dama  z gronostajem - jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach i jeden z zaledwie kilkunastu obrazów namalowanych przez Leonarda da Vinci. Warto przypomnieć, że od 29. grudnia 2016 roku Dama z gronostajem jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Arcydzieło namalował 38-letni Leonardo w roku 1490 w Mediolanie. Obraz wykonany na czteromilimetrowej desce z drzewa orzechowego przedstawia dziewczynę, Cecylię Galleran, trzymającą na lewej ręce białe zwierzątko, gronostaja (odmianę łasicy).  Kupił go około roku 1800, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli .
 Pobyt w muzeum bardzo wszystkim się podobał, a uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że z nowym rokiem kalendarzowym nastąpi kontynuacja tego projektu i znów wezmą w nim udział.

Lekcje Muzealne w Krakowie

Fot. z archiwum Szkoły