DSC 0075NOWY TARG. Specjalnie dla kadetów z Prywatnego LO w Szkołach im. prof. Venuleta, Szkoła Walki „Yamabushi” sensei Aleksandra Kozieła organizuje co roku zawody w kenjutsu. Jest to bezpieczna rywalizacja, w której nie mają znaczenia wzrost ani waga, a z powodzeniem mogą walczyć nawet zawodnicy o słabszej kondycji. Najważniejsze jest bowiem przestrzeganie zasad.

Z jednej klasy PLO na dobrowolny udział w zawodach decyduje się przeważnie ok. 20 kadetów. Przez ok. miesiąc każdy z nich odbył po cztery walki. Regulamin zawodów, które organizują tylko nieliczne kluby w Polsce, a Szkoła „Yamabushi” – jako jedyna na Podhalu - odzwierciedla reguły walki japońskim mieczem. Walki toczone są przy pomocy specjalnego miecza ”fukurishinai”. Jest on obleczony pianką i skórą, uderzenie nim odczuwa się podobnie do uderzenia rękawicą bokserską. Dlatego w tej dyscyplinie nie dochodzi do kontuzji. Trafienie przeciwnika powinno być zaledwie muśnięciem.

Zawodnicy rywalizują aż do uzyskania 2-punktowej przewagi, ale w nie więcej niż 5 starciach. Zabronione są pchnięcia i nie ma nokautu. Jeśli zawodnicy zremisowali, o wyniku decyduje piąte starcie. Spowodowanie kontuzji przeciwnika jest równoznaczne z przegraniem walki. Zbyt mocne uderzenie to niedozwolona akcja, która grozi karą shido, czyli punktem dla przeciwnika. Nieobecny traci walkę, a jego przeciwnik wygrywa walkowerem.

Rozgrywane przez miesiąc zawody w kenjutsu niewątpliwie pozwoliły się ujawnić paru talentom w dziedzinie wschodnich sztuk walki. U kilkorga innych dowiodły, że wysokie miejsce można osiągnąć przez pilność i duże zaangażowanie.

W klasie I po gimnazjum zdobywcy I miejsc to Kacper Żółty i Katarzyna Chybowska.

Na II miejscach uplasowali się Rafał Wacław i Alicja Cyrwus, a na III pozycji – Krzysztof Lichaj i Aleksandra Truty.

Wyniki w klasach po szkole podstawowej przedstawiają się następująco:

Klasa I

I miejsca - Marcin Jamróz Gołdyn i Julia Komperda

II miejsca - Dominik Kapuściak i Wiktoria Nowak

III miejsce- Daniel Hosior

Klasa II wojskowo-policyjno-pożarnicza

I miejsce – Marcin Jandura

II miejsce – Radek Scechura

III miejsce – Alicja Parzątka (która wygrała rywalizację kolegami)

Sensei Kozieł ma w planach zorganizowanie na wiosnę turnieju kenjutsu dla wszystkich szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Akijama. Dla kadetów natomiast obmyśla pierwsze zawody w strzelaniu z łuku japońskiego „Kyujutsu”.

Zawody w kenjutsu

Fot. z archiwum Szkoły