P1060164NOWY TARG. 161 prac plastycznych to plon VIII edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanego przez  Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród 29 laureatów tych historycznych i rysowniczych zmagań znalazła się trójka kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży w Szkołach im. prof. Venuleta.

Są to Marcin Jandura, Filip Kiszczyński i Marcin Owsiak – autorzy komiksu „Skok na Powstanie”. Nad swoim dziełem pracowali oni pod merytoryczną opieką majora Krzysztofa Tekiela.  

Ideą Konkursu było stworzenie komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów społeczeństwa polskiego, z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera.

Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili historycy, scenografowie, edukatorzy i współautorzy komiksów, oceniała prace w trzech kategoriach wiekowych: 11-13 lat, 14-16 i 17-19 lat. Kadeci rywalizowali oczywiście z przedstawicielami tej trzeciej grupy.

Skok na Powstanie Prywatne LO w Nowym Targu0004

Skok na Powstanie Prywatne LO w Nowym Targu0006

W związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa uroczysty finał został odwołany, a cenne nagrody w postaci atrakcyjnych wydawnictw książkowych laureaci otrzymają drogą pocztową. Jesienią, jeśli to będzie możliwe, nagrodzeni w VIII edycji Konkursu zostaną też zaproszeni na warsztaty plastyczne. Nagrodzone prace będzie można oglądać w październiku na wystawie w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie).

Kadeci - laureaci

Fot. z archiwum Szkoły