SMOLEŃSK/PODHALE. Dziś już 7. rocznica katastrofy p10 kwietnia 2010 rok Smoleńskrezydenckiego samolotu Tupolew, który leciał wraz z delegacją wybitnych Polaków - a w tym śp. prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim wraz z małżonką oraz prezydentem RP na uchodźctwie Ryszardem Kaczorowskim - na o na 70 rocznicę obchodów zbrodni katyńskiej. W całym kraju zapowiedziano dziś uroczystości przypominające tę wielką tragedię Polski i Polaków.

Podwójna dramat jest dziś obecny w sercu wielu Polaków, a w tym mieszkańców Podhala. Wybrali się oni dziś z samego rana do Warszawy, aby w stolicy dać swój wyraz pamięci tym, którzy znowu zginęli na tej skąpanej polską krwią ziemi, pojechali, aby po raz kolejny przypomnieć obie tragedie tę sprzed 76 lat i tę sprzed lat 6...Smoleńsk 10 kwietnia 2010 - tak mieszkali polscy zamordowani oficerowie...10 kwietnia 2010 Ludźmierz ks. kustosz pokazuje wystawę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu10 kwietnia 2010 Ludźmierz ks. kustosz pokazuje wystawę poświęconą prezydentowi Lechowi KaczyńskiemuPodziękowanie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego10 kwietnia 2010 LudźmierzW drodze do Smoleńska...Smoleńsk 10 kwietnia 2010 rokuTrumna z prezydentem śp. Lechem Kaczyńskim10 kwietnia 2010 Smoleńsk...10 kwietnia 2010 roku polska delegacja nie doleciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, samolot rozbił się pod Smoleńskiem.

Podhale, tak jak cała Polska, przeżywało śmierć Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz byłego Prezydenta RP na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, wybitnych dowódców polskich sił zbrojnych, polityków, przedstawicieli wielu stowarzyszeń oraz wielkich polskich patriotów.

Dziś po 6 latach temat wciąż powraca. Wciąż szukana jest prawda... Trwa dyskusja... Dziś po raz kolejny chcę przypomnieć, jak tę wielką tragedię widziano przed 6 laty. Przypominam więc rozmowy przeprowadzone przeze mnie na „gorąco" w 2010 roku z kilkoma osobami, a m.in.: śp. ks. prałatem Tadeuszem Juchasem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, a także posłem Edwardem Siarką, który jechał wraz z poseł Anną Paluch pociągiem, choć do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto poleci samolotem, burmistrz Rabki-Zdroju Ewą Przybyło oraz ówczesnym burmistrzem stolicy Podhala Markiem Fryźlewiczem i ówczesnym komendantem policji Zbigniewem Domalikiem.

W krzyżu odnajdziemy wspólnotę?

- Jestem wstrząśnięty. Katyń jest bolesnym i trudnym znakiem dla Polski, szczególnym Krzyżem. Bohaterowie tam spoczywający świadczą o tym jaką cenę ma walka o wolność i tożsamość Polski. Prezydent RP Lech Kaczyński pierwszy obywatel Polski chciał oddać hołd i cześć ofiarom nienawiści, którzy zginęli tam tylko dlatego, że są Polakami – sam poniósł największą cenę -swoje życie. Delegatom wiedzionym szlachetną troską o pamięć o bohaterach, którzy zginęli w katastrofie - winniśmy szacunek i pamięć – mówił wówczas w rozmowie ze mną ks. prałat Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala.

Podkreślał, że teraz wszyscy powinni się modlić za Ojczyznę i tych, którzy zginęli. – Może ta tragedia w Katyniu, miejscu, gdzie zginęli nasi oficerowie, żołnierze, a teraz prezydent, przywódcy sił zbrojnych, politycy nas zjednoczy jako naród. Może w tym krzyżu odnajdziemy wspólnotę? Ten znak jest dla nas wyzwaniem. Czy będziemy budować wspólnotę, czy nienawiść?

Kustosz dodał, że do tragedii doszło w przeddzień niedzieli Miłosierdzia Bożego. W tym samym czasie przed pięciu laty odszedł do domu Ojca papież Jan Paweł II. - W dniu kiedy cała Polska modli się o wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II trzeba nam przez Jego wstawiennictwo prosić za Ojczyznę i o to byśmy z tej tragedii wyszli mocniejsi i bardziej zjednoczeni. Podkreślił, że święto Miłosierdzia Bożego wprowadził Jana Paweł II, a nie byłoby go gdyby nie postać św. siostry Faustyny. – Może to nasza misja wobec całego świata głoszenia miłosierdzia? Wyzwanie dla nas o jedność?

Znowu zginęła elita państwa

Do Katynia w 2010 roku na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej pojechali specjalnym pociągiem poseł Anna Paluch i poseł Edward Siarka. Oboje dojechali tam specjalnym pociągiem. Udało mi się wówczas na gorąco rozmawiać z posłem Siarką.

- Na miejsce uroczystości dojechaliśmy wcześnie rano. Byliśmy akurat pomiędzy grobami katyńskich ofiar, czytaliśmy tablice, gdy któryś z posłów odebrał telefon z informacją, że doszło do katastrofy. Początkowo nie wiedzieliśmy, że była tak wielka... Zadzwoniłem do ministra Marka Surmacza, potwierdził, że rozbił się samolot prezydencki. Potem potwierdziła nam to strona rosyjska i nasza ambasada – relacjonował mi w sobotę 2010 roku przed południem w rozmowie telefonicznej ze Smoleńska drżącym głosem poseł ziemi Podhalańskiej Edward Siarka, mieszkaniec gminy Raba Wyżna.

- Jestem w wielkim szoku, tak jak my wszyscy. Jeszcze wczoraj późnym wieczorem rozmawiałem o pracach sejmowych z Aleksandrą Natalli - Świt, a dziś nie żyje... Przecież każdy z nas mógł być w tym samolocie. Dużo osób chciało być na uroczystościach w Katyniu. Ostatecznie ok. 60 posłów pojechało pociągiem, kto będzie w nim, a kto w samolocie ważyło się do ostatniej chwili. Były perturbacje. Strona rosyjska i białoruska nie chciały się początkowo zgodzić, by do pociągu doczepiono kolejne dwa wagony, ostatecznie pociąg liczył jednak ich aż 17.

Poseł ok. godziny 14 w sobotę 10 kwietnia zadzwonił z informacją, że zapadła decyzja o natychmiastowym powrocie wszystkich do kraju. – Wyjeżdżamy o godzinie 16: żołnierze, rodziny Katyńskie i politycy. Nie będzie już zaplanowanej wizyty w polskiej parafii ani spotkania z Polonią. Poseł podkreślał, że jako historyk z wykształcenia z pełną świadomością może powiedzieć, że ani Polska, ani Europa, ani Świat nie odnotowała jeszcze takiej tragedii, by w jednym miejscu i w jednej minucie zginęły elity polityczne kraju.

- To dramat naszego kraju. Zginęła prawie cała polska prawica. Teraz Smoleńsk otaczają polskie groby. Przeżywamy tu kolejny dramat. Katyń jest ponownie symbolem wielkiej niebywałej tragedii. Znowu na tym obcym terytorium ginie elita państwa. Konsekwencje polityczne będą ogromnie, nie obawiam się powiedzieć, że zachwiało to zdarzenie fundamentami naszego państwa. Na pewno teraz będziemy pytać o przyczyny przez kolejne lata, zastanawiać się... Pytać: dlaczego? Tragedia ta pokazuje, że kolejny raz w ciągu minuty zmienia się historia. Tak było, gdy zginął generał Sikorski w katastrofie na Gibraltarze, czy nasz pierwszy po wojnie prezydent... Muszę dodać, że sam zajmuję się sprawami bezpieczeństwa, działając w komisji. Teraz będziemy musieli sobie sami odpowiedzieć na pytanie: co przez ostatnie 20 lat zrobiliśmy w sprawie bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie? Poseł podkreśla, że przecież nie tak dawno w 2008 roku w wypadku lotniczym zginął kwiat polskiego wojska.- Czy ta tragedia nikogo nic nie nauczyła.

Poseł dodał, że na miejscu jeszcze w lesie katyńskim wśród uczestników mszy żałobnej pojawiły się pytania: jak do tego doszło, skoro trzy dni temu samolot lądował bez problemu? Dlaczego prezydent miał lądować w Mińsku, skoro wówczas nie zdążyłby na uroczystości? – Wiem od borowców, że samolot kilka razy podchodził do lądowania. Podobno miał też na wysokości ok. 300 m zrzucać paliwo, co utrwalił jeden z dziennikarzy, a to świadczyłoby o tym, że samolot już w powietrzu miał problemy...

Serca przepełnione bólem

- Śmierć pana Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego do głębi poruszyła wszystkich rabczan. Nasze serca przepełnione są bólem i zadumą nad życiem i jego sensem – mówiła w 2010 roku burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło. Przypominała, że żona pana Prezydenta pani Maria Kaczyńska spędziła w Rabce dzieciństwo i młodość.

Tuż po wojnie jej rodzina przyjechała tu z Wilna. W liceum im. Romera pani Maria w 1961 roku zdawała maturę. Do 2004 lub 2005 roku jej mama pani Mackiewicz mieszkała przy ulicy Słonecznej. Pani prezydentowa z mężem często ją odwiedzała, potem zabrali ją do Gdańska. Pani burmistrz dodała, że podczas listopadowej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Podhalu przekazała na jego ręce dla pani Marii Kaczyńskiej „Słownik biograficzny rabczan" i inne materiały o Rabce.

Pan prezydent podziękował, a 21 grudnia otrzymałam własnoręcznie napisaną przez panią Marię Kaczyńską kartkę z podziękowaniami i życzeniami imieninowymi, co mnie bardzo wzruszyło. W P.S. Pani Prezydenta napisała: „Bardzo dziękuję za książkę w szczególności o ludziach Rabki. Sprawiła mi pani ogromną przyjemność". Maria Kaczyńska miała być tego lata w Rabce na otwarciu sali gimnastycznej przy LO Romera - mówiła burmistrz Ewa Przybyło.

Prezydent zaprzyjaźniony z Podhalem

- Nasze miasto związane było z Prezydentem – mówił 10 kwietnia 2010 roku ówczesny burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Przypominał, że w 2009 roku 8 listopada gościł Prezydent Lech Kaczyński na Jubileuszowym Zjeździe Podhalan, a także kilka razy bywał na Podhalu w minionych dwóch latach.

Zaledwie miesiąc temu sam gościłem w pałacu prezydenckim w spotkaniu Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego. Jestem bardzo wstrząśniętym tym co się stało. Wiele z osób, które zginęły znałem osobiście. Wiesław Woda był bardzo życzliwy dla Nowego Targu, tak jak i poseł Zbigniew Wassermann. Z Kasią Doraczyńską z kancelarii prezydenta bardzo zaprzyjaźniliśmy się podczas przygotowań do wizyty w Nowym Targu prezydenta. Kilka dni temu rozmawiałem z Maciejem Płażyńskim. Myślę, że to co się stało to jakiś znak dla tych, którzy tworzą polskie piekiełko polityczne.

Myślę, że wyciągniemy wnioski

- To wielka tragedia, ciężko ją ogarnąć. Nigdy, nawet podczas wojny, nie zdarzyło się, aby tyle najważniejszych osób w Państwie, całe dowództwo zginęło w jednej chwili. Smutne to tym bardziej, że osoby te jechały uczcić pamięć zamordowanych w Katyniu elit II Rzeczpospolitej: dowódców, oficerów i zginęły w tym samym miejscu... Myślę, że wszyscy wyciągniemy z tego wnioski – mówił ówczesny komendant Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu Zbigniew Domalik.

A jak było 10 kwietnia 2010 roku w sanktuarium Matki Bożej Podhala w Ludźmierzu? To także chciałam Państwu przypomnieć:

Zaduma nad przyszłością Ojczyzny

Bazylika mniejsza w sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Królowej Podhala zgromadziła w sobotni wieczór poruszanych licznych mieszkańców Podhala. Modlili się podczas uroczystej wieczornej mszy świętej z udziałem Rycerzy św. Jadwigi Królowej i w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. To tu przed Pomnikiem Papieskim – Ludźmierskiego Pielgrzyma zapalali znicze.

Początkowo na sobotę wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego przygotowano czuwanie z Janem Pawłem II i mszę w intencji wyniesienia Go na ołtarze. Po sobotniej katastrofie zostało ono połączone z modlitwą za Polskę i ofiary tej niewyobrażalnej tragedii.

Na bocznym ołtarzu został umieszczony lampion z biało – czerwoną wstążką, symbolem jedności narodu, a nad nim wymowne zdjęcie Pary Prezydenckiej w czarnej ramce. To tu klękali wierni by w zadumie modlić się o Ojczyznę.

Tej modlitwie za pana Prezydenta i ofiary katastrofy towarzyszy teraz też mała wystawa fotograficzna z wizyty Głowy Państwa w Sanktuarium w listopadzie ubr,. Chętnie spoglądają na nią odwiedzający bazylikę. Wśród licznych zdjęć jest też wpis głowy Państwa śp. Prezydenta Lecha Aleksandra Kaczyńskiego umieszczony podczas niedanej wizyty w księdze pamiątkowej. Czytamy w nim m. in.: „Życzę Polsce sukcesów na miarę tych, jakie tu ujrzałem i aby zawsze biło tu serce Podhala – wierne tradycji tej ziemi, pełne patriotyzmu, ukochania dobra i piękna."

BEATA SZKARADZIŃSKA