Polska pożegnała majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", bohatera powojennego podziemia niepodległościowego. W niedzielę na warszawskich Powązkach rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Potem kondukt żałobny przemaszerował ulicami Warszawy na Cmentarz Wojskowy na PowązkP4240442 Kopiowanieach. Członkowie PGRH ZP „Błyskawica” , Nowotarskiej Grupy Mieszkańców „Pamieć” i Światowego Związku Żołnierzy AK koło Nowy Targ z prezesem okręgu krakowskiego panem Kamockim, niosąc w kondukcie żałobnym 3 sztandary oddaliśmy hołd jednemu z najwybitniejszych bohaterów podziemia niepodległościowego Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszko”.

W ostatniej drodze "Łupaszce" towarzyszyły władze państwowe z prezydent Andrzejem Dudą. Mszy przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

Major Zygmunt Szendzielarz był jednym z żołnierzy wyklętych, walczących po wojnie w antykomunistycznym podziemiu. Jako porucznik kawalerii brał udział w wojnie 1939 roku, a później przystąpił do działań w konspiracji. W 1943 roku został dowódcą V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jednostka, nazywana "Brygadą Śmierci" walczyła z Niemcam. Po rozwiązaniu Brygady w lipcu 1944 roku "Łupaszka" z częścią żołnierzy przeszedł na Białostocczyznę. Został aresztowany w Osielcu koło JordP4240366 KopiowanieP4240393 KopiowanieP4240417 KopiowanieP4240420 KopiowanieP4240428 KopiowanieP4240428 KopiowanieP4240432 KopiowanieUntitled4 Kopiowanie KopiowanieP4240411 Kopiowanieanowa.

W niedzielę 24 kwietnia cała patriotyczna Polska w pięknym kondukcie pogrzebowym pożegnała i nareszcie godnie uczciła, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Można by pisać wiele o wzruszeniu, jakie towarzyszyło wszystkim tym, którzy od lat zabiegali, by polskie państwo doceniło Żołnierzy Wyklętych, niezłomnych. Nareszcie tak się stało.

W niedzielę rano wyruszył autobus zabierając 57 uczestników uroczystości pogrzebowych z No Targu przez Rabę Wyżną i Kraków do Warszawy. Inicjatorem podróży była Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” i Grupa Mieszkańców „Pamięć”.
W podróż wybrała się Pani Kazimiera Bazińska mieszkanka Osielca, to w jej domu został 30lutego 1948 r. aresztowany Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Jechała z nami również pani Katarzyna Iwan wychowanka państwa Bazińskich, naoczny małoletni świadek aresztowania naszego bohatera. Podczas podróży pani Katarzyna podzieliła się z nami opowieścią o zdradzie i tragicznym aresztowani „Łupaszki”, który został przewieziony do myślenickiej katowni UB a stamtąd do Krakowa a następne samolotem do Warszawy gdzie został stracony strzałem w tył głowy 8 lutego 1951r.

W 2012 r. byliśmy na pogrzebie córki Barbary , która została pochowana również na Powązkach w symbolicznym grobie swojego ojca.
Po tylu latach Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spoczął w rodzinnym grobie obok swojej jedynej córki Barbary na powązkowskim cmentarzu.

Członkowie PGRH ZP „Błyskawica” , Nowotarskiej Grupy Mieszkańców „Pamieć” i Światowego Związku Żołnierzy AK koło Nowy Targ z prezesem okręgu krakowskiego panem Kamockim niosąc w kondukcie żałobnym 3 sztandary oddaliśmy hołd jednemu z najwybitniejszych bohaterów podziemia niepodległościowego Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszko”.

Więcej www.ludzieognia.rabka-net.pl

PGRH ZP „Błyskawica”