PIENINY. Inauguracja LetP1050777niego Lata Turystycznego w Małopolsce była połączona z rozpoczęciem 184 sezonu flisackiego na Dunajcu. Msza święta dla flisaków i ich rodzin oraz poświecenie łodzi przystrojonych girlandami kwiatów odbyło się na przystani w Kątach 23 kwietnia 2016 r.

Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. Stanisław Salaterski w kazaniu nawiązał do obchodzonej w naszej ojczyźnie 1050 rocznicy chrztu księcia Mieszka I z dynastii Piastów i chrześcijaństwa w Polsce oraz śmierci św. Wojciecha, patrona Polski, zabitego właśnie 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka. – Tutaj w Pieninach chrześcijaństwo było znane wcześniej niż ochrzcił się Mieszko i przybył Wojciech. Uczeni mówią nawet o sto lat wcześniej, mogli tu być chrześcijanie z południa Europy, a na pewno byli uczniowie Cyryla i Metodego, którzy znając Ewangelię, głosząc ją w języku słowiańskim, uwzględniając zwyczaje, obyczaje miejscowej ludności docierali z nią aż po Wisłę, a zatem te ziemie mogły znać Chrystusa jeszcze wcześniej – powiedział ks. biskup.

Na koniec bp Salaterski odniósł się do wspomnianej daty śmierci patrona Polski. – Mówi się o św. Wojciechu, że był gorliwy, ścinał święte gaje tępiąc pogaństwo, czyniąc przestrzeń dla kultu Jezusa Chrystus, prawdziwego Boga. Flisacy wsiadają na ścięte pnie, żeby pokazywać ludziom Pana Boga. Ktoś wykonał robotę ścięcia za nich, ale oni z tego co otrzymali czynią drogę prowadzącą do Pana Boga. Oby wstawiennictwo św. Wojciecha was w tym wspierało, a Duch Święty podpowiedział jak to robić. Św. Wojciech jako jeden z atrybutów ma włócznię albo wiosło. Podczas wyprawy wiosłem został uderzony w plecy, by powstrzymać go przed wyjściem na nowe ziemie. Wy macie swoją spryskę, którą się posługujecie żeby nie utonąć i płynąć bezpiecznie do celu. Niech ona zawsze pomaga znaleźć twarde podłoże, pomaga pewną ręką i bezpieczną drogą prowadzić łódkę i ludzi na niej, niech służy wszystkim w spotkaniach z Panem Bogiem poprzez spotkanie są z drugim człowiekiem i przyrodą, którą Pan Bóg nam daje. Analogie można snuć rozmaite i każdy z was ma przemyśleń co niemiara. Bądźcie pewni, że życzliwość wielu ludzi, błogosławieństwo Kościoła, nasza modlitwa będzie z wami nie tylko w tym roku, ale i zawsze.

Przed mszą prezes Jan Sienkiewicz wyróżnił Piotra Gasienicę – dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy - tytułem honorowego członka Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Na przystani w Sromowcach Wyżnych Kątach śpiewały i tańczyły dzieci z zespołów „Małe Flisoki” i „Sromowianie”. W imprezie wzięła udział delegacja Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary z Ulanowa oraz członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Królem kurkowym Janem Dziura-Bartkiewiczem na czele, strzelali z armaty i garłaczy.

Tegoroczne otwarcie sezonu flisackiego połączone było z turystycznym w Małopolsce. Elementem łączącym obie uroczystości było wielkie jabłko na flisackiej łodzi i symboliczne przecięcie piłą spryski.

Blisko dwustu osobowa grupa gości spłynęła łodziami do Sromowiec Niżnych, gdzie ugoszczono wszystkich góralskim poczęstunkiem, śpiewał i tańczył zespół „Maniowianie”. Po przerwie kawalkada łodzi spłynęła do przystani w Szczawnicy, tu trwały od samego rana imprezy związane z otwarciem małopolskiego sezonu turystycznego. Na górnej płycie parkingu trwały targi produktów i lokalnych wyrobów, na turystów czekały stoiska z regionalnymi wyrobami, można było spróbować sądeckich win, miodów i soków, owoców, przetworów, pieczywa gorlickiego, zakupić ludowe rękodzieło.

Odbyła się udana próba pobicia rekordu Guinnessa w długości pieczenia szarlotki. Dotychczasowy rekord należał do Niemców i został pobity aż o 31 metrów! Szczawnicka szarlotka liczyła sobie 318,5 m. Powstała z 700 kilogramów jabłek, 600 mąki i nieco mniej cukru, 400 kostek masła. Została podzielona na 1978 porcji i natychmiast zjedzona przez uczestników imprezy!
W jej pieczeniu wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy - Jabłonce, uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józef Tischnera w Szczawnicy, członkowie oddziału Związku Podhalan i strażacy OSP w Szczawnicy.

Na scenie plenerowej usytuowanej na górnej płycie parkingu odbył się pokaz mody inspirowanej folklorem Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków oraz występ grupy śpiewaczej flisaków.

Na koniec wieczoru z koncertem wystąpił zespół Lombard, który świętował swoje 35.lecie. Z tej okazji otrzymał od flisaków złotą kartę uprawniającą do bezpłatnych spływów przełomem Dunajca, a od burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgody kartę na bezpłatne zabiegi lecznicze.

Lombard z nową wokalistką Martą Cugier porwał tego wieczoru publiczność, która doczekała się na żywo legendarnych utworów zespołu.
W uroczystym otwarciu obu imprez wzięli udział m.in.: senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch, Jacek Krupa – marszałek województwa małopolskiego, członkowie zarządu województwa Grzegorz Lipiec i Leszek Zegzda, burmistrz miasta i gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk, wicewójt gminy Krościenko nad Dunajcem Ryszard Wojtarowicz, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Krakowie Stanisław Wójcik, prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień, Adrienne Körmendy – konsul generalny Węgier w Krakowie.

Duża galeria zdjęć tutaj

Ryszard M. Remiszewski