Akcja charytatywna pt. "Orawa Dzieciom Afryki" Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pod patronatem medialnym dziennika internetowego Podhale Region. JABŁONKA. Orawiacy po raz kolejny DSC09745 Kopiowaniepokazali, że nie jest im obojętny los ludzi z Afryki. Tym razem pomagali oni nie szczędząc grosza - na 15 już z kolei festynie charytatywnym - dzieciom ulicy w Malawi. Nie przegonił ich ze stadionu nawet deszcz, padający po kilka razy pomiędzy przebłyskami słońca.

Jak co roku serca i portfele uczestnicy mieli otwarte. Licytowali piękne afrykańskie rzeźby, obrazy oraz i inne cenne przedmioty, płacąc za nie nieraz po kilkaset złotych. Równie chętnie kupowali losy na loterii fantowej, a także afrykańską biżuterię, różańce, przywieszki, i inne przedmioty użytkowe oraz kawę. Grosz chętnie dawali i do puszek ustawionych na straganach z orawskim i afrykańskim jedzeniem. Można tam było poznać smaki Czarnego Lądu, skosztować wyśmienite sałatki, a także orzeźwiający napój charakterystyczny dla Afryki.

Jako, że już tradycyjnie festyn „Orawa Dzieciom Afryki” połączony był z Orawskim Dniem Dziecka było też sporo atrakcji dla dzieci. Były dmuchańce, wata cukrowa, kukurydza i stargany z zabawkami. Były też stoiska, gdzie dzieciakom malowano twarze, mogły też one kolorować obrazki. Był i teatr z Krakowa z przedstawieniem pt. Warkocz królewny Wisełki. Tradycyjnie dzieci świętując dzień dziecka jednoczyły się z swymi afrykańskimi kolegami w akcji „Baloniki dla Afryki.” Dzieciaki otrzymały też nagrody za udział w szkolnych konkursach, a m. in. w tym pt. „Serduszko dla Afryki”.

Nie zapomniano i o mamach. To z myślą o nich wójt Antoni Karlak każdemu z dzieci wręczono piękne purpurowe róże, aby przekazały je swoim mamom najlepszym na świecie.

Znakomity koncert na zakończenie imprezy dała gwiazda tegorocznej XV Orawy dla dzieci Afryki – Megitza Trio. Wcześniej wystąpiły z równie dobrym koncertem Promyczki Dobra. 

Orawiacy Afryce pomagają już 15 rok. A wszystko na Orawie zaczęło się w 2002 roku. Wówczas to studentka rodem z Orawy Jadwiga Karlak, wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie po swoim pobycie w Malawi, gdzie uczyła dzieci przez trzy miesiące języka angielskiego, zapragnęła przybliżyć na Orawie problemy Afryki i pokazać, że jej ziomkowie są ludźmi chętnymi do pomocy. Podczas pierwszej imprezy w Jabłonce zbierano fundusze na budowę nowej misji w Zambii. Wystąpił wówczas m. in. zespół z Zambii „The Sakala Brothers.
Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu, dzięki hojności Orawiaków w ciągu minionych 15 lat, zrealizował wiele dzieł misyjnych na terenie Czarnego Lądu. Zebrane pieniądze przekazano m. in. na budowę studni w Nigerii, przy internacie dla chłopców, placówkę w Chingoli, w Zambii, a także na budowę centrum kształcenia w stolicy Malawi – Lilongwe, kliniki medycznej w Kiabakari w Tanzanii.
Orawiakom przez lata udało się już wspomóc także budowę kościoła oraz szkoły w Malawi, domu dla dzieci ulicy w Ghanie i Kenii, przychodni w Tanzanii, a także Centrum Edukacyjnego w Sierra Leone, Domu dla chłopców w potrzebie w Ghanie oraz budowę Salezjańskiego nowicjatu w stolicy Zambii Lusace.

Salezjański Wolontariat Misyjny narodził się końcem lat 90. ubiegłego wieku podczas pielgrzymki młodych na Jasną Górę. Młodzież zapragnęła wtedy wspomóc misje finansowo oraz zobaczyć, jak wygląda praca misjonarzy w Afryce, aby móc ją przybliżyć rodakom w Polsce. Po raz pierwszy młodzi wolontariusze na Czarny Ląd wyjechali na przełomie 1999 i 2000 roku. Już początkiem tego wieku byli na misjach w Kenii, Ganie, Ugandzie, Malawi i Zambii.

Organizatorami tegorocznej charytatywnej imprezy byli: Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu, wójtowie gmin Jabłonka i Lipnica Wielka, Orawskie Centrum Kultury oraz Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej.

Tutaj duża galeria zdjęć - fot. Beata Szkaradzińska

Ten kto jeszcze nie wsparł akcji, bo nie był na festynie, wciąż może jeszcze przekazywać dowolne kwoty na konto:
Bank PEKAO 17 1240 4533 1111 0000 5423 3120 z dopiskiem „Orawa Dzieciom Afryki" swm,.pl