ZDROWIE. Małopolska chce promować swe bogactwo jakim są wody mineralne. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę co trzecia butelka wody mineralnej jest z tego regionu. To u nas także szczególodwiert rabka solankanie na Podhalu są też liczne złoża wód leczniczych. Są one w uzdrowisku Rabka, ale i nie brakuje złóż z wodą termalną w wielu gminach, choćby w gminie Szaflary, gdzie są zlokalizowane najstarsze termy na Podhalu.

Uzdrowisko Rabka S.A. może się pochwalić swym bogactwem, jakim są solanki lecznicze o wyjątkowo unikatowym składzie w skali Europy, ale i świata. One nie tylko leczą, ale i poprawiają urodę. Znane były one już przez Jana Długosza, który wymieniając nazwę Rabki użył nazwy „Sal in Rabschyca”. Solanki były tu wykorzystywane przez miejscowych już w połowie XVI wieku, potem stały się znane poza granicami Rabki. W 1568 roku Jerzy Grossman uzyskał od króla Zygmunta Augusta zezwolenie na poszukiwanie tu soli.

Po raz kolejny o solankach przypomniano sobie po dwóch wiekach. W 1721 roku opisał je prrabka wodazyrodnik Gabriel Żołczyński. O solance, która leczy „gardziele” napisano i w latach 60. XVIII wieku, a końcem XVIII w. zwrócono uwagę na lecznicze właściwości mułu z solankowych źródeł.

Analizę chemiczną solanki przeprowadził dr Fryderyk Skobel, z inicjatywy prof. Józefa Dietla. Okazało się wówczas, że zawierają m. in. jod i brom o stężeniu tak wysokim, że zajmują czołowe miejsce w Europie. Wyniki potwierdziła akademia z Wiednia.

Józef Dietl, prof. UJ. I założyciel komisji Balneologicznej Towarzystwa Naukowego Krakowskiego wraz z Julianem Zubrzyckim oczyścili zasypane przez zaborców źródła solanki: „Maria”, „Rafaela”, „Krakus”, „Kazimierz” i „Helena”. W 1864 roku otwarto uzdrowisko.
Teraz w uzdrowisku Rabka S.A. może się nie tylko leczyć, ale i skutecznie poprawić urodę. To bowiem Uzdrowisko Rabka S.A. ma własną linię naturalnych kosmetyków, opartych na solance, dostępnych już w całej Polsce, a także poza jej granicami.

Z kolei wyjątkowe wody geotermalne są na ternie Podhala. Pierwszy niejako eksperymentalny odwiert już przed wielu laty wykonano na terenie gminy Szaflary w Bańskiej Niżnej. To dzięki niemu już od wielu lat stolica Tatr może pochwalić się ogrzewaniem geotermalnym, najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania domów. Zakopane już od dawna, jako miejscowość turystyczna, bardzo dba bowiem o czyste powietrze, co nie jest łatwe w tak dużym skupisku ludzkim. To tu co roku przewijają się miliony turystów łaknących górskich wędrówek i jazdy na nartach.

Teraz z dobrodziejstwa gorącej wody pochodzącej wprost z wnętrza ziemi mają szansę skorzystać i inne miejscowości. Gmina Szaflary podjęła starania, aby bogactwo ziemi wykorzystać do ogrzewania, a przez to zmniejszyć niestety wciąż obecny w kotlinie nowotarsko – orawskiej smog. W inicjatywę włączyło się i miasto Nowy Targ, stolica Podhala, która stawia teraz na rozwój turystyki.
Urząd Marszałkowski prowadzi teraz kampanię promocyjną pn. „Kraina wód”. Małopolska chce udowodnić, że ma najlepsze wody w Polsce i jest w tej dziedzinie potentatem.

- Nasz region to niekwestionowany lider pod względem występowania wód mineralnych i leczniczych w kraju, które stanowią jedno z największych bogactw naturalnych województwa. Są one tak zróżnicowane, że możemy je wykorzystywać na wiele sposobów. Wodę pochodzącą z Małopolski możemy pić, stosować do kąpieli leczniczych, w postaci aerozolu używać do inhalowania dróg oddechowych. Możemy też pielęgnować skórę kosmetykami, które powstały na ich bazie – informuje na swej stronie Urząd Marszałkowski.

To także tam czytamy, iż działania promocyjne obejmują między innymi ogólnopolską kampanię outdorową. W jej ramach w sumie ponad 90 billboardów „Kraina wód” znajdziemy w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Krakowie oraz w całej Małopolsce.

- Kampanii towarzyszy specjalny lifestylowy magazyn „Woda to skarb” w całości poświęcony tematowi wód z Małopolski. Stworzono także specjalny serwis Kraina wód,który jest praktycznym przewodnikiem po małopolskich wodach mineralnych, źródlanych i leczniczych. Prezentuje właściwości poszczególnych wód, ich oddziaływanie na organizm czy wskazuje, jak wybrać odpowiednią dla siebie wodę do picia czy wsparcia leczenia różnych schorzeń.

Temat wody towarzyszy wielu wydarzeniom organizowanym przez województwo. Sama zaś kampania potrwa do końca września.