SPISZ. W kapliczkę nad Łapszanką (943 m n.p.m.) - 23 maja 2017 r. - podczas burzy uderzył piorun siejąc zniszczenie w gontowym pokryciu dachu i unicestwiając jeden z obrazów, drugi uszkadzając, o czym pisaliśmy w Po001dhalu Region [Piorun uderzył w kultową kapliczkę nad Łapszanką, www.podhaleregion.pl, 30 05 2017].

002003004005006007008009010Mieszkańcy nie czekając na pomoc natychmiast prowizorycznie zabezpieczyli dach papą, by deszcz nie pogłębił strat. Wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz wraz z Beatą Pietruś-Rak z referatu inwestycji i rozwoju w trzy dni później (26 maja) wizytowali obiekt i naocznie oceniali zniszczenia, obiecał osobiście podjąć starania w celu naprawienia gontowego dachu i odnowienia wnętrza.
Kapliczka znajdująca się na Przełęczy nad Łapszanką, na rozdrożu dróg do Łapsz Wyżnych, przysiółka Grocholów Potok w Rzepiskach i Osturni po słowackiej stronie, jest jednym z najbardziej znanych miejsc gminy łapszańskiej, odwiedzanym przez turystów dla rozpościerających się stąd widoków na Tatry i Zamagurze Spiskie.
Ufundowana została przez mieszkańców Łapszanki zwanych Górzanami 1 lipca 1928 r., a dzwoniąca sygnaturka miała ostrzegać gospodarzy przed nadchodzącą burzą.
Będąc na konferencji w Sromowcach Niżnych, po jej zakończeniu 6 listopada, skorzystałem z okazji i wybrałem się do Rzepisk na Przełęcz nad Łapszanką. Już z daleka kapliczka emanowała białością ścian, tchnęła świeżością. Została odnowiona, wymalowana, miała nowy dach gontowy, a otoczenie wokół uporządkowano dodając nowe ławeczki, ogrodzenie, a na dachu piorunochron. Jedynie w środku stary zniszczony od pioruna obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej przykryty został mniejszym, również z wizerunkiem Matki, być może tymczasowo wstawiony.
Wójt Jakub Jamróz obiecał renowację i słowa dotrzymał. Na przełęczy ciesząc oko stoi jakby nowa kapliczka. 

Ryszard M. Remiszewski