PIENINY. Dzisiaj został inaugurowany już 186 sezon flisacki. Tym razem jednak w uroczystości, które jak co ro20180422 101751 wynikku, zorganizowało Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich udział brała wicepremier Beata Szydło wraz z podhalańskimi parlamentarzystami: poseł Anną Paluch, posłem Edwardem Siarką i senatorem Janem Hamerskim.

Uroczysta msza święta była koncelebrowana przez bp. Andrzeja Jeża. Brali w niej jednak udział i inni księża z okolicznych parafii. W homilii ks. bp powiedział flisakom, aby ci zabrali Jezusa na swe łodzie. Podkreślił, że od początku flisacy byli wierni kościołowi. - Błogosławieństwo jest ważne, bowiem tysiące osób korzysta z tej atrakcji turystycznej – mówił i dodał, że ta rzeka Dunajec i jej przełom może stać się niebezpieczny. - Opierając się na profesjonalizmie flisaków, prosimy o dar Bożego błogosławieństwa dla nich i dla wszystkich osób, które korzystają zle.

Biskup tradycyjnie już poświęcił łodzie flisackie przed nowym sezonem, zawierzając zarówno flisaków, jak i turystów Opaczności Bożej.
Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich spływ organizuje od 1934 roku, jednak były one już znacznie wcześniej, organizowane je bowiem już w połowie XIX wieku. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Kątach są jednak dwie trasy 18 km i 23 km, pierwszą płynie się 2 godziny 15 minut, a drugą o 30 minut dłużej. W 2017 roku Dunajcem spłynęło 320 tysięcy turystów.

Tutaj zdjęcia