1. IMG 3202GÓRY. Kaplica na Okrąglicy została wybudowana w 1987 r. przy akceptacji ówczesnego biskupa pomocniczego kurii krakowskiej ks. Kazimierza Górnego, dwa lata później poświęcił ją ks. bp Jan Szkodoń. Jej lokalizacja znajduje się tuż przy szlaku ostatniej „plecakowej” wycieczki kardynała Karola Wojtyły.

2. IMG 32033. IMG 31914. IMG 32155. IMG 20180817 125728Wycieczka ta miała miejsce 8 września 1978 r. na pięć tygodni przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Trasa jej wiodła ze Skawicy przez Policę na Przełęcz Lipnicką. W 1994 r. w kaplicy zostały zamontowane stacje Drogi Krzyżowej. Pozostały wystrój kaplicy stanowią: w centralnym miejscu, na tylnej ścianie kaplicy za stołem ołtarzowym, kapliczka z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz tablice, których coraz więcej przybywa i są poświęcone pamięci ludzi, którzy odeszli już z górskich szlaków na niebieskie.

W dniu wspomnienia św. Jacka, patrona archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej oraz miasta Krakowa, jak również pasterzy, marynarzy i młodzieży III tysiąclecia, w Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy w pobliżu Hali Krupowej, odbyło się 17 sierpnia 2018 r. uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej naszemu przyjacielowi śp. Przemkowi Jończykowi:
- założycielowi i pierwszemu prezesowi Klubu Turystyki Górskiej „Diablak”,
- wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK im. Generała Józefa Bema w Krakowie,
- zawodowemu żołnierzowi jednostki wojskowej „NIL”.

W uroczystej Mszy św. odprawionej przez dziekana wojsk specjalnych i równocześnie proboszcza kościoła garnizonowego św. Agnieszki w Krakowie ks. dr. płk. Piotra Srokę wzięli udział: żona Weronika z dziesięciomiesięcznym synkiem Tolkiem, rodzice i rodzeństwo, koledzy z jednostki wraz z przedstawicielem dowództwa JW „NIL” ppłk. Michałem Łygana, przedstawiciela Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK i jednocześnie prezesa Klubu Turystyki Górskiej „Diablak” Anny Miechowskiej, kustosza i opiekuna Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy Tadeusza Kochańskiego, rzeźbiarza Andrzeja M. Witkowskiego, twórcy i wykonawcy odsłanianej tablicy i licznych przyjaciół z Klubu Turystyki Górskiej „Diablak”.

Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie tablicy przez żonę Weronikę, mamę Annę i przedstawiciela dowództwa JW „NIL” ppłk. Michała Łygana. Po odsłonięciu tablica została poświęcona przez kapelana wojsk specjalnych płk. dr. Piotra Srokę. Przed tablicą wartę honorową pełnili koledzy z Oddziału śp. Przemka.
Na zakończenie uroczystości zostało wykonane wspólne zdjęcie na polanie przed kaplicą.

Anna Miechowska, Tadeusz Kochański