2002 KopiowanieJABŁONKA. Już po raz dwunasty w stolicy Polskiej Orawy zagoszczą wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Wraz z nimi poczujemy znowu wyjątkowy, ekscytujący klimat Czarnego Lądu podczas niezwykłej charytatywnej cyklicznej już imprezy - Orawa Dzieciom Afryki. Patronuje jej Podhale Region.

Jak co roku impreza ta zostanie połączona z Orawskim Dniem Dziecka. Hasło tegorocznej imprezy brzmi: „Przyjdź, zobacz i poczuj jak pachnie Afryka w polskich górach!" Rozpocznie się ona na stadionie sportowym 2 czerwca o godzinie 14 i potrwa do godziny 19.30.
- W roku zbieramy na: wyposażenie i pomoc w działaniach Centrum Młodzieżowego Don Bosco w Kabwe, w Zambii (AFRYKA), gdzie pracuje salezjanin, ks. Mariusz Skowron oraz na wsparcie budowy szkoły podstawowej i kaplicy w jednym w Lokhikul, w2002a Kopiowanie2002b Kopiowanie
Bangladeszu (AZJA), gdzie pracuje salezjanin ks. Paweł Kociołek – wyjaśnia Jadwiga Karlak, koordynator Projektu, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu i tak naprawdę inicjatorka zagoszczenia imprezy przed 12 laty na Orawie.2003a Kopiowanie2003b Kopiowanie2003 Kopiowanie

Przez lata to tu w Jabłonce zebrano dzięki hojności Orawian oraz wszystkich darczyńców, którzy włączali się w akcję „Orawa Dzieciom Afryki" fundusze na szlachetne cele pomocy Afryce i innym krajom misyjnym. Datki z pierwszego koncertu charytatywnego w2006a Kopiowanie2006b Kopiowanie 2002 roku przeznaczono na pomoc dla dzieci ulicy w Nairobi, z drugiego, rok potem, na budowę kościoła w Malawi, z trzeciego i czwartego na budowę przychodni w Tanzanii. Potem kolejne przekazywano fundusze m. in. na renowację i rozbudowę salezjańskiej szkoły w Chingoli, w Zambii, na budowę studni w Nigerii, przy internacie dla chłopców, na budowę centrum kształcenia w stolicy M2007b Kopiowanie2007c Kopiowaniealawi – Lilongwe. Orawiakom przez lata udało się już wspomóc też budowę szkoły w Malawi, domu dla dzieci ulicy w Ghanie i Kenii, budowę domu dla dziewcząt ulicy w Ghanie, a także Centrum Edukacyjnego w Sierra Leone, Domu dla chłopców w potrzebie w Ghanie oraz budowę Salezjańskiego nowicjatu w stolicy Zambii - Lusace.

A jak zbierają fundusze Orawianie? Dają je po mszach świętych do puszek pod kościołami, z wielką chęcią licytują, podbijając stawki przedmioty z Czarnego Lądu, za punkt honoru dając sobie, aby te afrykańskie dzieła poszły za jak największe pieniądze... A pomaga im w tym, rok rocznie, Franciszek Pindziak, prowadząc licytację.2007 Kopiowanie2008a Kopiowanie2008b Kopiowanie2008 Kopiowanie

Przez lata na scenie tej wyjątkowej imprezy przewinęło się wiele zespołów Afryki oraz wielu wyjątkowych gości. Wystąpił m. in. Ricky Lion, rodowity Kongijczyk z koncertem zespołu „Show Mekekele", zespół z Zambi „The Sakala Brathers", czy zespół „Sasa - ni - Africa" (Teraz Afryka) z Kenii, Ghany i Konga. Oczywiście zaprezentował się i zespół „De Press" Andrzeja Dziubka, Magda Anioł, czy gościem specjalnym była aktorka Dorota Segda, która rozdawała nagrody laureatom konkursów szkolnych pt. „Ja i mój afrykański Przyjaciel".
Warto dodać, że od trzech lat szybują już też baloniki dla Afryki. Dwa lata temu dzieci zgromadzone na Orawie i dzieci z afrykańskiej placówki misyjnej w Chingoli, w tym samym czasie, wypuściły baloniki, tworząc symboliczny most powietrzny z Afryką. Tak będzie i w tym roku.

Po raz pierwszy wolontariusze na Orawę zawitali w 2002 roku za sprawą wówczas studentki i wolontariuszki rodem z Jabłonki - Jadwigi Karlak. Orawianka po swym trzymiesięcznym pobycie w Malawi, gdzie uczyła dzieci języka angielskiego, zapragnęła przybliżyć na swej rodzinnej Orawie problemy Afryki. Zorganizowała wówczas wyjątkowy koncert. Wystąpił zespół z Zambi „The Sakala Brathers", dwa lata temu pojawił się inny, tym razem założony przez studentów z Kongo, Zambii, Ugandy i Malawi. Gdy Jadzia wyjechała podszkolić język angielski do USA, organizacją koncertów zajęła się z wielką pasją jej siostra Grażyna. Gdy powróciła Jadzia, znowu przejęła w swe ręce zadanie. - Cała rodzina Karlaków jest bardzo zaangażowana w dzieło misyjne – podkreślał w jednym z mych wywiadów prezes SWM ks. Adam Parszywka. Jadwiga za swe działania została nawet odznaczona nagrodą Amicus Hominum, o czym warto przypominać.

Salezjański wolontariat misyjny, choć liczy niewiele lat działa prężnie i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Z wielkim poświęceniem organizuje kolejne projekty, buduje szkoły, ośrodki zdrowia i kościoły. – Wszystko zaczęło się w 1997 roku – wyjaśniała mi Jadwiga Karlak. - Wówczas to grupa młodzieży salezjańskiej wybrała się na pielgrzymkę do Częstochowy z dwoma misjonarzami. Opowiadali oni o swej pracy, o Czarnym Lądzie, o miasteczkach Ashaiman i Tema, gdzie założyli swe centra. To w nich młodzi Afrykańczycy zdobywali zawody: stolarza, mechanika, szwaczki. To właśnie ci szaleńcy postanowili założyć koło misyjne. W dwa lata później powstał Salezjański Wolontariat Misyjny. Działają z nim ludzie młodzi chcący nieść pomoc swym kolegom w Afryce.

Pierwsza grupa młodych Polaków udała się na afrykańską misję do Kenii w 2000 roku, był to wyjazd eksperymentalny. Potem pojawiali się na Czarnym Lądzie już systematycznie. Pracując w szkołach, budując kolejne ośrodki misyjne. – Tam potrzeby są ogromne. Gdy ja wyjechałam do Malawi uczyłam angielskiego, moi koledzy matematyki – mówi Jadwiga Karlak. – Ale mamy też projekty medyczne. Wyjeżdżają na nie studenci medycyny, przyszłe pielęgniarki, by pracować w afrykańskich szpitalach. Jedna z naszych koleżanek, pracowała w hospicjum u sióstr Matki Teresy z Kalkuty. Inna uczyła Afrykańczyków w Kenii informatyki.

Jadwiga zawsze podkreśla, że tak naprawdę, najważniejsze jest jednak, nauczenie Afrykańczyków, kreatywności. Dlatego wolontariusze z SWM Młodzi Światu są z nimi ciągle. Organizują im zabawy i czas wolny. Jak się bowiem okazuje największym błędem popełnianym przez Europejczyków wyjeżdżających na Czarny Ląd z misjami jest to, że są oni z Afrykańczykami co najwyżej po kilka godzin, a potem zamykają się w własnych obozach, w innym świecie – świecie białych...
Najważniejsze jest, aby dać im dobry przykład. My jeździmy tam i uczymy, ale najważniejsze jest to, aby tam wykształcić i pozostawić wykwalifikowaną kadrę. Wtedy dadzą sobie oni sami radę - podkreśla Jadzia.

Zdjęcia Beata Szkaradzińska - Migawki sprzed lat...

ORAWA DZIECIOM AFRYKI I ORAWSKI DZIEŃ DZIECKA 2013

Strona internetowa:

www.orawa.swm.pl

PROGRAM

14:00 Przywitanie gości
14:10 Występ zespołu Małe Podhale
14:30 Rozdanie nagród laureatom konkursów szkolnych
15:00 Aukcja eksponatów afrykańskich cz. I
15:15 Ricky Lion & Dotyk Afryki
16:15 Baloniki do Afryki
16:30 Aukcja eksponatów afrykańskich cz. II
16:45 Bajka dla dzieci „Dwie Dorotki" w wykonaniu aktorów teatru Art-Re z Krakowa
17:45 Rozdanie nagród laureatom konkursu „Flaga przyjaźni polsko – afrykańskiej"
18:00 Występ zespołu Małolipnicanie
18:15 Aukcja eksponatów afrykańskich cz. III
18:30 Koncert finałowy zespołu New Day
19:30 Zakończenie
DODATKOWE ATRAKCJE
Dla dzieci:
- nadmuchiwane zjeżdżalnie
- karuzele
- przejażdżka na koniku
- malowanie twarzy
- zabawy edukacyjne
- wystawa i sklepik biżuterii
- loteria fantowa
Wystawa misyjna:
- zdjęcia i eksponaty afrykańskie
Kulinaria:
- tradycyjne potrawy orawskie i afrykańskie
ORGANIZATORZY:
Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU
Wójt Gminy, Orawskie Centrum Kultury i Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce
Wójt Gminy i Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej.

 

 

Spot ORAWA 2013 from Art.43 TV on Vimeo.