-a-a DSC9425JABŁONKA. Orawianie i w tym roku byli hojni dla Afryki. Podczas imprezy charytatywnej „Orawa dzieciom Afryki" udało się zebrać blisko 57 tysięcy złotych, 140 euro i 11 dolarów.

Fundusze wesprą ośrodki: Centrum Młodzieżowe Don Bosco w Kabwe, w Zambii w Afryce, gdzie pracuje salezjanin, ks. Mariusz Skowron, tam potrzebne są pieniądze na zakup wyposażenia oraz budowę obiektu w Lokhikul, w Bangladeszu w Azji, gdzie mieści się zarówno szkoła podstawowa, jak i kaplica, a pracuje inny salezjanin ks. Paweł Kociołek.

Zbiórka jak co roku była przy orawskich parafiach. Wolontariuszom do puszek udało się zebrać 35 508,85 zł, 138,00 Euro i 5,00 dolarów. Tradycyjnie była aukcja afrykańskich przedmiotów, ludowych dzieł sztuki. Niezmiennie prowadził ją, chyba już niezastąpiony, w tym zadaniu, Franciszek Pindziak. To podczas niej oraz w pozostałych zbiórkach zebrano 21 410,85 zł i 5,58 Euro.

- Łączna kwota darowizn zebranych podczas akcji charytatywnej „Orawa dzieciom Afryki" wyniosła 56 919,70 zł, 138,00 Euro i 10,58 dolarów – wyjaśnia Jadwiga Karlak, koordynatorka projektu i jego pomysłodawczyni, kontynuująca dzieło pomocy dla Afryki na Orawie już od 12 lat. Jadwiga dodaje, że prócz tych funduszy sponsorzy poczynili tez wpłaty pieniężne na organizacje akcji w sumie było to 15 800,00 zł.
Patronat nad akcją sprawowała gazeta internetowa Podhale Region, którego wydawcą jest Stowarzyszenie „Podhale – Nasz Dom".

Tu zdaliśmy relację z imprezy

Tu napisaliśmy i jej genezie i historii

A tu o tych, którym pomagali Orawianie