MostPOWIAT NOWOTARSKI. Od 11 do 30 czerwca most w Gronkowie na potoku Leśnica pomiędzy Nowym Targiem, a Białką Tatrzańską, nie będzie przejezdny. Na ten czas została zmieniona organizacja ruchu i wyznaczony objazd.

mapaWarto podkreślić, że to bardzo ważny odcinek drogi krajowej dla południa Polski. Droga ta prowadzi bowiem nie tylko do znanych ośrodków narciarskich i turystycznych, ale też do przejścia granicznego ze Słowacją w Jurgowie.
- Planowany okres obowiązywania zmienionej organizacji ruchu ma obowiązywać od godziny 7 w poniedziałek 11 czerwca do soboty 30 czerwca do godziny 15 - informuje Iwona Walczak, specjalista Skanska S.A. z zespołu ds. komunikacji. Dodaje, że w tym okresie w Gronkowie nie będzie możliwości skrętu z drogi krajowej 49 relacji Nowy Targ - Jurgów w drogę powiatową nr 1647 do Leśnicy. - Na czas zamknięcia drogi między Gronkowem a Leśnicą, do Leśnicy wytyczony zostanie objazd drogą K420 047.
Budowa mostu jednoprzęsłowego o rozpiętości 40 m. ruszyła w czerwcu ubiegłego roku, zgodnie z planem ma zostać zakończona w sierpniu. Inwestycja ma kosztować ponad 11 mln zł. Budowa była jednak niezbędna za względu nie tylko na zły stan techniczny, ale i niewystarczającą nośność istniejącej przeprawy. - Po zakończeniu prac związanych z budową mostu, nastąpi wyburzenie starej konstrukcji. Po obu stronach nowego mostu powstaną chodniki dla pieszych. Skanska wybuduje także 700 m nowej drogi, stanowiącej dojazd do mostu – informuje Iwona Walczak. - W ramach inwestycji wykonamy także elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu w rejonie mostu w Gronkowie. Będą to betonowe bariery energochłonne, ogrodzenia łańcuchowe oraz balustrady i poręcze. Przejścia dla pieszych będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez odpowiednie obniżenie krawężników.
Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą firma Skanska S.A.