polkiILLINOIS. Niezwykłe kobiety o polskim pochodzeniu mieszkające w Chicago i w innych częściach stanu Illinois są bohaterkami nowego cyklu fotograficznego Barbary Gasior.

Na serię POLKI 2012 złożyły się portrety 30 kobiet, których pasja i sukces mogą być inspiracją i wzorem dla innych, nie tylko dla osób polskiego pochodzenia. Bohaterki te, nierzadko, żeby osiągnąć swój cel musiały zmagać się z przeciwnościami losu, opierać się stereotypom.
Każdej z nich Gasior poświęciła trzy zdjęcia. - Każda z tych kobiet, które fotografowałam jest fascynująca i niepowtarzalna – mówi Gasior –jeśli chodzi o wygląd, osobowość, czy związek z innymi ludźmi. Tworzę ich rozbieżny wizerunek. Pokazuje je takimi jakie są w pracy oraz takimi jak odbieram je ja... Ja fotograf, ja koleżanka, ja klientka, a dla niektórych i przyjaciółka. To ma być nie tylko portret... ale portret Polek w Chicago. Ich wdzięk, ciepło, urok...
Wystawa zostanie pokazana w prestiżowym miejscu – Thompson Center siedzibie budynku stanu, który codziennie odwiedzany jest przez tysiące ludzi. Będzie ją można oglądać od 17 do 19 grudnia.
Barbara Gasior jest zawodowym fotografem. Wykłada fotografię w G32 Photo and Art Gallery w Chicago. Swoje prace wystawiała w Polskim Muzeum w Chicago i w tamtejszym International Business Club. Jest także organizatorką wystaw prac artystów polskiego pochodzenia.