Barbara Słuszkiewicz Fot. Dominika Wolska NOWY TARG. Kolejny raz Barbara Słuszkiewicz, podczas wykładu w ratuszu, wprowadzała nowotarżan w dzieje kamieniczek przy rynku, w losy ich właścicieli i lokatorów. A centrum miasta zamieszkiwały postaci ciekawe...

Wykłady mają stałe grono słuchaczy Fot. Dominika Wolska Tłem do tych opowieści są za każdym razem płótna zmarłego w 1971 r. malarza Michała Rekuckiego. A mowa była akurat m.in. o historii kamienicy Rekuckich na rogu rynku i ul. Św. Katarzyny.

Wykłady pani Barbary to okazja do poznania również realiów życia mieszczan w XIX i na początku XX wieku, ich zajęć i działalności – handlowej, restauratorskiej, urzędniczej, społecznej, czasem też artystycznej. Historia wielu familii posiadających i zamieszkujących kamieniczki kończy się w momencie utworzenia getta.
Cykl wykładów, które mają już stałą grupę słuchaczy (czasem dociekliwych, a czasem wnoszących jeszcze swoją wiedzę do tych opowieści) – jest organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w i Muzeum

Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Monografia przyrynkowych kamieniczek, przygotowywana wiele lat, na bazie archiwalnych materiałów z różnych źródeł i żmudnych kwerend, powinna się ukazać pod koniec roku, nakładem Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Na następny wykład Muzeum zaprasza 9 sierpnia o godz. 17. Poznamy wtedy dzieje kamieniczek nr 3 i 4.