Fot. Piotr Rayski-PawlikNOWY TARG. Sekwencje filmu o losach dwóch cichociemnych podczas II wojny powstawały w podziemiach nowotarskiego Urzędu Miasta, gdzie wiosną otwarta została muzealna Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu (tzw. IZWIS). Odtwórcami ról stali się członkowie miejscowej grupy rekonstrukcji historycznej.

Fot. Piotr Rayski-PawlikKazamaty Fot. Piotr Rayski-Pawlikmagistratu posłużyły Fot. Piotr Rayski-PawlikDariuszowi Walusiakowi, realizatorowi filmu „Wywalcz wolność lub zgiń" (przygotowywanego dla Wydawnictwa „Znak") za więzienie w Pińsku, w którym jeden z cichociemnych, Jan Piwnik „Ponury", przeprowadził akcję odbicia innego cichociemnego - „Wani". Zginęło wtedy trzech SS-manów. Film opowiada bowiem o wojennych dziejach "Ponurego" i Macieja Kalenkiewicza Kotwicza.

Produkcja, w której operatorem jest Mirosław Krzyszkowski (z Dariuszem Walusiakiem realizował on już na Podhalu film o „Goralenvolku" i Konfederacji Tatrzańskiej – „Duma i zdrada") towarzyszyć ma wydawanej przez „Znak" książce Kacpra Śledzińskiego. Film z nakręconymi w Nowym Targu sekwencjami pokaże Telewizja Kraków, projekcja ma się odbyć także w mieście. Spodziewać się tego można końcem września, bo teraz prace nad filmem są już bliskie finału.

W przygotowaniu tej produkcji uczestniczyła nowotarska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment. Jej członkowie stali się odtwórcami ról.