Miejsce upamiętniania - pomnik w Kotlinie Fot. Anna Szopińska NOWY TARG. Dziś o godz. 10.30 rozpocznie się na Kowańcu upamiętnianie wybuchu II wojny. Wcześniej, o godz. 9.45 na przystanku obok budynku MOK zostanie podstawiony autobus MZK, który zapewni chętnym również powrót po uroczystościach.

Część uczestników tych rocznic już odeszła na wieczną waretę Fot. Anna Szopińska Na wspólne upamiętnianie zapraszają burmistrz, Miejski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. O godz. 10.30 rozpocznie się msza św. w intencji Poległych za Ojczyznę z udziałem chóru „Echo Gorczańskie" w Kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu. O 11.30 poczty sztandarowe przemaszerują pod Pomnik Bohaterów Września w Kotlinie. Tam przemówi burmistrz, zgromadzeni wysłuchają programu muzycznego „Wrześnie z krzakami czarnych jeżyn".

Natomiast o 12.30, w ratuszu, zostanie otwarta wystawa „Auschwitz-Birkenau 3D". Składa się na nią 20 unikatowych fotografii obozu w dzisiejszym stanie, autorstwa Jacka Gniewka i Michała Grzywacza, wykonanych w wielkim formacie i trójwymiarowej technologii 3D, z myślą o osobach, które nie mogą przyjechać do Oświęcimia. Iluzja przestrzeni dostarcza niesamowitych wrażeń.