1SKRZYPNE. Dziś niezwykle uroczyście świętowano aż trzy ważne wydarzenia. Poświęcenie rozbudowanej w zaledwie pół roku szkoły ZSPiG im. Świętej Jadwigi Królowej oraz należącego do niej boiska z prawdziwego zdarzenia, identycznego z słynnymi „Orlikami". Mottem były słowa" wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić..." Był to także czas świętowania Dnia Edukacji Narodowej oraz Dni Papieskich.

Wszystkie trzy uroczystości połączono wyśmienicie. Na początek była koncelebrowana uroczysta msza święta. Wszak prócz 1012miejscowego proboszcza księdza Edwarda Cygala pojawili się też gościnnie księża z sąsiednich parafii, a nawet z dalekiej Ameryki Północnej i znad Bałtyku. Nic jednak w tym dziwnego skoro to z tej parafii i szkoły wyszedł w świat ksiądz Jan Zapotoczny, teraz 142445525773komandor podporucznik w Marynarce Wojska Polskiego, stacjonujący w dalekim Darłowie, czy ks. Franciszek Florczyk, wice-kapelan Związku Podhalan w Ameryce Północnej od lat związany z kołem 69 ZP „Skrzypne".

Potem był przemarsz na teren placówki oświatowej, a tam niezwykły program artystyczny, przemówienia i podziękowania.Potem był przemarsz na teren placówki oświatowej, a tam niezwykły program artystyczny, przemówienia i podziękowania. - Nasza uroczystość związana jest z rozbudową szkoły i budową boiska sportowego, ale ta niedziela to także obchodzony od lat Dzień Papieski. To też Dzień Nauczyciela i Edukacji Narodowej – przypominała dyrektor Maria Tylka. Dodała, że cieszy się z ilości przybyłych gości, bo jak stwierdziła „co to byłoby za wesele, jeśli brakowałoby gości".
A było ich rzeczywiście sporo. Prócz licznego duchowieństwa, władz gminnych w pełnym składzie na czele z wójtem Stanisławem Ślimakiem, radnych gminnych, sołtysów, pracowników gminnej oświaty. Nie zabrakło i przedstawiciela Starostwa Powiatowego urzędującego członka zarządu Bogusława Waksmundzkiego, wykonawcy inwestycji Wojciecha Sikory, architekta Jana Bryniarskiego, oraz rodziców, uczniów i mieszkańców.
- Inwestycja ta kosztowała dużo wysiłku ze strony wykonawcy i inwestora. Dziękuję im serdecznie za pomoc wsparcie. Mam nadzieję, że nowy obiekt będzie dobrze służył dzieciom, że będziemy mogli pracować w lepszych warunkach – mówiła dyrektor Maria Tylka.
Nowe skrzydło szkoły zbudowanej, jako tysiąclatki w latach 70-tych, powstało w zaledwie pół roku! Prace ruszyły bowiem w marcu, a już wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, były zakończone. Dobudowana część ma dwie kondygnacje. To na nich znajdują się nowe trzy sale lekcyjne, m.in. pracownia języka angielskiego, biblioteka z prawdziwego zdarzenia oraz przestronne, szerokie korytarzami. – Całość inwestycji wraz z boiskiem kosztowała około 1,4 mln – 1, 5 mln zł, z czego budowa samego budynku nie przekroczyła 1 lnm złotych – zapewniał Podhale Region wójt Stanisław Ślimak. Wyjaśnił, że budowa została pokryta z kredytu, który zaciągnęła gmina. Podkreśla, że ze względu na duże zainteresowanie firm startujących w przetargu na rozbudowę szkoły, udało się osiągnąć bardzo dobrą cenę za wykonawstwo.
- Od kiedy samorządy mają pod swoją opieką edukację, to wszystkie nasze szkoły zyskały, a takim przykładem wzorcowym jest gmina Szaflary – mówił Bogusław Waksmundzki. Dodał, że w tej kwestii każdy z samorządowców winien brać przykład z wójta Stanisława Ślimaka. Głos zabrał tez ksiądz proboszcz Edward Cygal oraz ks. Franciszek Florczyk, wice-kapelan Związku Podhalan w Ameryce Północnej od lat związany z kołem 69 ZP „Skrzypne". – Mija 16 lat od czasu, kiedy do parafii amerykańskiej w Chicago wysłał mnie ks. kard Franciszek Macharski, gdy zobaczyłem, że tam też działają górale bardzo się ucieszyłem – mówił. Dodał, że dziś swoje 25 lecie w USA obchodzi polskie radio. Głos zabrali i inni goście, którym podziękował wójt Ślimak. Przywołując postać patronki szkoły podkreślił, że to ona jest matka polskiej edukacji. Jeszcze za życie przekazała ona bowiem wszystkie swe klejnoty, tylko po to, aby w Polsce nauka kwitła. – Priorytet ma w gminie jeden jest nim edukacja, na więcej nas nie stać – mówił wójt Stanisław Ślimak.
Niezwykły program artystyczny dla swych gości składający się jakby z trzech części, każdej poświęconej innemu świętu, przygotowali pod kierunkiem swych nauczycieli uczniowie. Był to montaż słowno – muzyczny o szkole i trudach związanych z inwestycją - mówili uczniowie ubrani w góralskie stroje, a w tle słychać było muzykę poważną Ludwiga van Beethovena. Jako tło były też i utworu Griega oraz Straussa. Nie zabrakło i repertuaru zespołu „Perfekt".

Zdjęcia Beata Szkaradzińska

Fotogaleria

FILM