Dobre jest! Fot. z archiwum ZSCKRPOWIAT NOWOTARSKI. Tradycyjne góralskie specjały królowały w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu podczas warsztatów kulinarnych „Smaki Podhala na ścieżce Turystyki Kulinarnej".

Z dziewczęcym staraniem Fot. z archiwum ZSCKRChodziło wWesołe gotowanie Fot. z archiwum ZSCKR tym przedsięwzięciu oByle nie przypalić... Fot. z archiwum CSZKR rozbudzenie Przyda się i gąsiorek... Fot. z archiwum ZSCKRinicjatywy, pomysłowości Rada mistrza Fot. z archiwum ZSCKRuczniów Trudny wybór... Fot. z archiwum CSZKRoraz poznanieRegionalne serwowanie Fot. z archiwum ZSCKR i promowanie kulinarnych tradycji regionu. Swoje umiejętności mieli okazję zaprezentować uczniowie z technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz z zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie kucharz małej gastronomii.

W warsztatach wzięło udział 8 zespołów (po 3 uczniów). Każdy uczestnik musiał zaprezentować przepis na tradycyjną potrawę swojego regionu. Podczas prezentacji należało podać zarówno recepturę potrawy, sposób jej sporządzania jak i pochodzenie przepisu.

Młodzież biorąca udział w warsztatach swoje umiejętności kulinarne szlifowała również pod okiem kucharskich znakomitości - Marka Galicy i Wojciecha Wołosowskiego - właściciela firmy „COOK".

Wspólnie przygotowywali oni potrawy na bazie produktów regionalnych. I te przyrządzone przez samych uczniów, jak i pod okiem mistrzów kucharskich - smakowały wybornie, a co najważniejsze były „nasze, swojskie i zdrowe". Niektóre z tych swojskich przysmaków to: flaki z korpielami, bombolki, dziadki, chauski, zufka...

Organizatorami smakowitych i inspirujących warsztatów były Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Krakowie (fundator nagród) oraz ZSCKR w Nowym Targu. Nad kulinarną rywalizacją czuwała i zwycięzców wyłoniła komisja powołana przez dyrektora szkoły, Mariana Nowaka.

I miejsce zdobył zespół z klasy II zasadniczej szkoły zawodowej w składzie: Iwona Kołodziej, Karolina Niemiec oraz Grażyna Garbacz; II – zespół z klasy II zasadniczej szkoły zawodowej w składzie: Paulina Krauzowicz, Agata Sołtys oraz Natalia Rakoczy; III – zespół z klasy III technikum żywienia i gospodarstwa domowego w składzie: Ewa Bizub, Urszula Bizub oraz Magdalena Pietraszek. Zwycięskie drużyny dostały dyplomy, a cenne nagrody wręczał im Bogusław Wiśniewski – dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie.

W finale uczestnicy warsztatów w strojach regionalnych serwowali swoje potrawy w formie stołu szwedzkiego.