1SZCZAWNICA. „Szczawnica – miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam" to konkurs wiedzy o mieście uzdrowiskowym, zorganizowany przez Miasto i Gminę Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury z okazji 50-lecia uzyskania praw miejskich przez uzdrowisko. Rozstrzygnięcie go zamknęło obchody jubileuszu, który został inaugurowany w marcu.

Finał został przygotowany na scenie kinoteatru „Pieniny". Wzięło w nim udział dziewięciu uczniów z trzech szkół. Zostali oni wcześniej wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Byli to: Dominik Zabrzeski z kl. V Szkoły Podstawowej w Szlachtowej, czterech uczniów z kl. VI, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy: Aleksandra Jama, Katarzyna Węglarz, Weronika Marciszewska, Jakub Ciesielka oraz czterech uczniów z Gimnazjum Publicznego w Szczawnicy: Krystyna Krzywdzińska z kl. III oraz troje uczniów z kl. II – Gabriela Klimek, Agnieszka Morawa, Bartosz Lelito.23456Finaliści odpowiadali na pytania w trzech seriach. Zwyciężyła Agnieszka Morawa z kl. II GP, a po dogrywce między dwoma zawodnikami z równą ilością punktów, II miejsce zajął Bartosz Lelito z kl. II GP przed Gabrielą Klimek z kl. II GP. Otrzymali oni nagrody ufundowane przez burmistrza Grzegorza Niezgodę. Za I miejsce – tablet, za II m. – mp4 z wyświetlaczem, za III m. – mp4 bez wyświetlacza. Wszyscy finaliści otrzymali też pamiątkowe witacze 50-lecia uzyskania praw miejskich przez Szczawnicę oraz „Szlak godeł Szalayowskich", film promujący Szczawnicę i książkę „Góralsko krew w Tobie jaz ku samo grobie" ufundowaną i wręczoną przez autorkę Anielę Krupczyńską.
Uczestników oceniało jury w składzie: przewodnicząca Barbara Węglarz – dyrektor Muzeum Pienińskiego i autorka książki „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej", Aniela Krupczyńska – kierownik Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy oraz Piotr Gąsienica – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy. Konkurs prowadził Artur Majerczak, pracownik MOK.
Spotkanie uatrakcyjnił swoją poezją współczesny poeta szczawnicki Andrzej Dziedzina Wiwer.