Z prof. Janem Szymczakiem Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG – MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA HISTORYCZNA. Co prawda jeszcze nie przy pełnym składzie prelegentów, ale uroczyście i punktualnie została dziś otwarta w Bursie Gimnazjalnej Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych od starożytności do współczesności". Za historyczną można uznać ją i z tego powodu, że po raz pierwszy przybył do Nowego Targu prof. Jana Szymczak - prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, czyli szef 49 oddziałów terenowych.

Gospodarze i organizatorzy Fot. Anna SzopińskaJemu też Wykład inauguracyjny Fot. Anna Szopińskaprzypadło wPrelegentów jeszcze niewielu Fot. Anna Szopińska udziale Jutro pojawi się więcej wykładowców Fot. Anna Szopińskawygłoszenie wykładu inauguracyjnego: Szabla najsłynniejszym nożem na polu walki. Nim jednak profesor stanął za pulpitem – gratulował organizatorom (czyli Forum Małopolskich Oddziałów PTH oraz Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu) pomysłu Konferencji. Wyraził radość, że w może się potkać z przedstawicielami aż pięciu małopolskich oddziałów w jednym miejscu. Sam jest specjalistą od turniejów rycerskich i historii uzbrojenia, co tłumaczy temat jego wykładu.

Jako współorganizator i gospodyni miejsca witała uczestników Międzynarodowej Konferencji Danuta Hajnos – pani prezes TBG. Drugi gospodarz – Robert Kowalski, prezes nowotarskiego Oddziału PTH, mówił o integrowaniu się oddziałów i stworzeniu Forum Małopolskich Oddziałów PTH.
Dokonało się to w kwietniu br., w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej właśnie, a Forum współtworzą oddziały z Krakowa, Limanowej, Nowego Targu, Nowego Sącza i Tarnowa.
Ta Konferencja jest ich wspólnym dziełem.

- Takich inicjatyw będzie więcej – zapowiada Robert Kowalski. – Planujemy wkrótce następne wspólne przedsięwzięcie, czyli wystawę poświęconą I wojnie, w Limanowej. Na styczeń – luty 2013 r. przewidziany jest natomiast i będzie realizowany również w Limanowej, wspólny program edukacyjny „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – miejsca i ludzie". Współpraca miedzy oddziałami trwa. Nasze wystawy były w Limanowej, tamtejsze goszczą u nas. Przyjeżdżali do nas prelegenci z Tarnowa i Nowego Sącza. Spotykamy się zarówno w Nowym Targu, jak też w Nowym Sączu i Limanowej.

Dziś w programie – trzy sesje. Jutro pojawi się jeszcze więcej prelegentów.