spiskiedrogiZAKOPANE. W Jasnym Pałacu w Zakopanem odbył się finał powiatowego konkursu dla gimnazjalistów „Podhalańskie i spiskie drogi do Niepodległości”. W finale wzięło udział 5 drużyn z Powiatu Tatrzańskiego i gościnnie drużyna z wielkopolskiego Kórnika.

Była to już piąta edycja konkursu o historii I wojny światowej, z podkreśleniem dróg Polski do odzyskania niepodległości i wiedzy regionalnej. W tym roku wątkiem dodatkowym była wojna obronna Polski w 1939r., jej najważniejsze bitwy i dowódcy. Młodzież wykazała się dużą wiedzą historyczną. Warto podkreślić, że wszystkie drużyny osiągnęły ponad 50% wynik dobrych odpowiedzi, zwycięzcy zdobyli 76 punktów na 86 możliwych.

- To również zasługa nauczycieli, opiekunów wszystkich zespołów - podkreślił przewodniczący komisji konkursowej Zbigniew Szeliga.

Warto wspomnieć, że po raz pierwszy w konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich gmin powiatu.

Rywalizacja była „zacięta”, ale przebiegała w dobrej atmosferze. Ostatecznie zwyciężyła drużyna gimnazjalistów z Białki Tatrzańskiej, reprezentująca Gminę Bukowinę Tatrzańską, w składzie: Dominika Brynkus, Iwona Madeja, Jakub Złahoda (opiekun Urszula Madeja), drugie miejsce zajęła drużyna z Zakopanego z gimnazjum przy LO im. Oswalda Balzera w składzie: Sobiesław Górski, Emil Mitana, Bartłomiej Stoch (opiekun Anna Grzywacz), a trzecie zespół z Sierockiego, reprezentujący Gminę Biały Dunajec, w składzie: Andrzej Bąk, Mateusz Młynarczyk, Jan Stopka. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali książki historyczne, a pierwsze trzy zespoły nagrody rzeczowe.

Tego dnia w Jasnym Pałacu otwarto okolicznościową wystawę fotograficzną „Generał Boruta-Spiechowicz i żołnierze niepodległościowi”. Można ją oglądać do 15 listopada b.r. Organizatorem całości imprezy było Starostwo Powiatowe w Zakopanem. W przyszłym roku finał konkursu odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej, a tematem wiodącym będzie Rodzina Zamoyskich.