Plakat spotkania w ratuszuNOWY TARG. Dziś o godz. 18 burmistrz oraz Wydawnictwo Stapis zapraszają do nowotarskiego ratusza na promocję książki Leopolda Treppera "Wielka gra".

W programie przewidziano wykład prof. Andrzeja Żbikowskiego, spotkanie z Arturem Hoffmanem - przewodniczącym Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce oraz z tłumaczką książki dr Beatą Badyńską – Lipowiczan.

Leopold Trepper (urodzony 23 lutego 1904 w Nowym Targu, zmarły 19 stycznia 1982 w Jerozolimie) – to radziecki szpieg, w latach II wojny światowej organizator i szef organizacji znanej jako Czerwona Orkiestra. Czerwona Orkiestra (Die Rote Kapelle) to kryptonim siatki szpiegowskiej przekazującej informacje wywiadowi ZSRR, nadany przez hitlerowskie służby wywiadowcze. Działała ona w czasie II wojny światowej na terenach Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Jej twórca i szef używał pseudonimu Otto lub zwany był przez hitlerowców Wielkim Szefem. Trepper prowadził działania na niezwykle szeroką skalę, w całej niemal Europie, pod przykrywką kanadyjskiego biznesmena Adama Miklera. Zadanie to zlecił mu ówczesny szef wywiadu sowieckiego Iwan Bierzin.

Organizacja siatki bazowała na powiązanych ze sobą fikcyjnych przedsiębiorstwach handlowych i w 1942 r. była największą tego typu formacją na świecie. Czerwona Orkiestra dysponowała wówczas 400 radiostacjami w Europie, a pracowało dla niej kilka tysięcy czynnych agentów, także w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Leopold Trepper w 1973 opublikował autobiografię The Great Game ("Wielka gra"), która w polskim tłumaczeniu właśnie teraz ukazała się na rynku wydawniczym.