O herbie, atrybutach patronki i starym ratuszu opowiadała Barbara Słuszkiewicz Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG. Z okazji święta patronki miasta Muzeum Podhalańskie zaprosiło na wykład Barbary Słuszkiewicz pt. „Herb, Ratusz Nowego Targu – atrybuty miasta na przestrzeni wieków".

Najstarsze pieczęcie - już z wizerunkiem Fot. Anna SzopińskaJeśli herb, to Renesans - uproszczony rysunek Fot. Anna Szopińskaoczywiście Barok - już więcej szczegółów Fot. Anna SzopińskawizerunekZamiast postaci świętej - atrybuty Fot. Anna Szopińska św. Katarzyny I postać, i atrybuty Fot. Anna SzopińskaAleksandryjskiej,Herb z ganku ratusza Fot. Anna Szopińska męczennicy Fot. z archiwum Muzeum Podhalańskiego chrześcijańskiej, Płaskorzeźba dłuta Anny Dobrzańskiej Fot. Anna Szopińskaświętej kościołówHerb z czasów rozbiorowych Fot. Anna Szopińska katolickiego i Wdzięk postaci i ornamentyka z elementami regionalnymi Fot. Anna Szopińskaprawosławnego. Dawny ratusz - architektoniczna wizja Tadeusza Jędryski Fot. Anna SzopińskaHagiografia sytuuje ją w III wieku, a tradycja przekazuje, iż była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Za krytykę prześladowań chrześcijan i krytykę cesarza Maksencjusza, poniosła męczeńską śmierć w wieku 18 lat. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, a część z nich nawróciła. Cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach, jednak odstąpiono od łamania kołem, kiedy anioł w cudowny sposób zniszczył narzędzie tortur i wyrok wykonano przez ścięcie.

Jej atrybuty to więc: anioł, Dziecię Jezus, filozofowie, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.

Wizerunek świętej z Aleksandrii, bardzo uproszczony, pojawia się już na najstarszych, średniowiecznych i renesansowych pieczęciach z nazwą miasta – wtedy jeszcze Novi Fori. Nie zawsze jednak, jak zaznaczała Barbara Słuszkiewicz, pieczęcie zdobiła postać patronki. Czasem, ze względu na ich kształt i rozmiar, wystarczały jej atrybuty. I nie był to, jak się okazuje, pomysł z epoki realnego socjalizmu.

W renesansie, baroku herbowa podobizna świętej nabiera uroku, artyści ubierają ją w złotą suknię, purpurowy płaszcz zdobiony gronostajowym futrem. Spod korony spływają Katarzynie na ramiona pukle ciemnych włosów. Herb miasta otaczany jest bogatą ornamentyką, czasem z regionalnymi motywami.
Przechowywany w zbiorach Muzeum okrągły, blaszany herb z podobizną patronki, umieszczony kiedyś na ganku ratusza, mógł posłużyć za rekwizyt podczas tego wykładu.

Ale wskrzeszała też wieloletnia szefowa Archiwum Państwowego w Nowym Targu, na podstawie opisów i wizji architekta-rysownika, św. pamięci Tadeusza Jędryski, obiekt dawnego, XVI-wiecznego ratusza. Jego ruiny i podziemie zostały na krótko odsłonięte podczas prac rewitalizacyjnych na rynku. Teraz na płycie widoczny jest tylko ich zarys, zaznaczony innym kamieniem.