zakonczrok191NOWY TARG. Końcówka tego roku szkolnego oznaczała też definitywne pożegnanie z gimnazjami. Edukację w tym trybie kończyły ostatnie gimnazjalne klasy. W Nowym Targu wyszło z nich dokładnie 316 absolwentów. Trzeba było w tym czasie również nadrabiać zaległości programowe spowodowane nauczycielskim strajkiem. Ale Nowy Targ może być dumny z wyników, talentów i społecznego zaangażowania uczniów. 60 najlepszych z najlepszych podczas miejskiego zakończenia roku szkolnego odebrało gratulacje i nagrody z rąk burmistrza.

Artystycznym kwiatkiem miejskiego finału stały się taneczne popisy uczniów „dwójki” oraz inscenizacja, którą uczniowie „jedenastki” w maju rozsławiali Podhale na uniwersytecie w Michigan, jako zwycięzcy krajowych eliminacji edukacyjnego programu „Odyseja umysłu”. Za ich sprawą widzowie przenieśli się do Żyłowa i byli świadkami tego, co dzieje się w arteriach ludzkiego organizmu. Pomysł musiał być oryginalny, teksty – angielskie, piosenki również śpiewane po angielsku. O ile widownia dużymi brawami dziękowała kreatywnej grupce z „jedenastki”, tak szczęśliwi laureaci i podróżnicy mieli za co dziękować burmistrzowi, który lot do stanu Michigan i pobyt tam finansował. Co więcej – absolwenci będą mieli w szkole wyznaczony kącik, który umożliwi kontynuowanie uczestnictwa w „Odysei Umysłu”.

P3470512

Dla uczniów wytypowanych przez dyrektorów miejskich placówek, a wyróżniających się wzorowym zachowaniem, bardzo dobrymi wynikami w nauce, sukcesami w olimpiadach i konkursach przedmiotowych lub w sporcie, aktywnych artystycznie oraz zaangażowanych w życie szkoły i otoczenia – były gratulacje, dyplomy i nagrody w postaci bonów do MPiK-u. Wręczali je burmistrz Grzegorz Watycha z naczelnikiem wydziału oświaty nowotarskiego magistratu – Januszem Stopką. Wśród tych 60 szkolnych gwiazd zdecydowanie najliczniejsza, bo aż 17-osobowa była reprezentacja „jedenastki”. Za nią szły „piątka” z 11-oma nagrodzonymi i „dwójka” z 10-cioma. Nagrody odebrali także laureaci konkurów międzyszkolnych, m.in. na mistrza ortografii.

- We wrześniu, pamiętajcie, że zaczynacie od początku – mówił burmistrz, gratulując prymusom i laureatom. – Ale wierzę, że podstawy, które zdobyliście w gimnazjum, będą dobrą bazą, żeby i szkołę średnią kończyć z sukcesem.

P3470574

W dobiegającym końca roku szkolnym nowotarskie placówki zatrudniały 490 nauczycieli, czyli o 10-ciu więcej niż w poprzednim roku nauki. Od roku poprzedniego liczba uczniów szkół podstawowych z 2.474 zwiększyła się do 2.858. Gdy w roku 2018/18 gimnazjalistów było 621, tak w momencie definitywnego wygaszania gimnazjów absolwencka rzesza jest 316-osobowa. Liczba przedszkolaków przez ten rok wyraźnie zmalała – z 1.193 do 1.120 teraz. Przed całą tą rzeszą – wakacyjne przygody i laba od uczniowskich mozołów, ale też – w przypadku gimnazjalistów – problem wyboru dalszej ścieżki kształcenia.  

Miejskie zakończenie roku szkolnego

Fot. Anna Szopińska