P3610247SZLEMBARK. Podstawówka w Szlembarku – jedna z najmniejszych szkół Nowotarszczyzny – ma jednocześnie zaskakująco szerokie międzynarodowe kontakty. Najnowsza ich odsłona to ciekawa wymiana kulturalna z Chorwacją, konkretnie ze szkołą w Barilović niedaleko Zadaru.    

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, szlembarska szkoła zaczęła realizować początkiem września, pod tytułem „Uczymy się przez odkrywanie” – „We learn by discovering”. Ta kontynuacja programu Erasmus już w październiku pozwoliła na wyjazd 10 uczniów i 2 opiekunów do szkoły partnerskiej w Chorwacji. Była to szkoła w Barilović niedaleko starego i pełnego zabytków adriatyckiego portu – Zadaru. Program wymiany i działań w ramach projektu zdobył dofinansowanie sięgające prawie 48 tys. zł. Druga na Podhalu placówka, która zdobyła dofinansowanie na wymianę - tym razem z Hiszpanią – to Szkoła Podstawowa w Gronkowie.  

P3610209

Dziesięciu wybranych w otwartej rekrutacji uczniów klas VI do VIII z dwoma opiekunkami wyleciało z Krakowa do Zadaru 6 października. Stamtąd wynajętym autokarem dostało się przez legendarną stolicę piwoszy – Karlovac – do Barilović. Tydzień spędzony z chorwackimi rówieśnikami wypełniały wspólne zajęcia prowadzone po angielsku, ale uczestnicy wymiany poznawali też język chorwacki, lokalne nazwy geograficzne, historię i kulturę. Niezapomnianych wrażeń i widoków dostarczyły im wycieczka do parku narodowego Jeziora Plitwickie i zwiedzanie z przewodnikiem stolicy Chorwacji - tysiącletniego Zagrzebia. W Polsce to niemożliwe pod gołym niebem, ale uczniowie z Podhala październikową porą zdołali się jeszcze popluskać w ciepłych wodach Adriatyku.

Wszystkie działania w ramach projektu były dokumentowane w specjalnych zakładkach na stronach internetowych szkół z Polski i Chorwacji, rozpowszechniane na Facebooku i Twitterze. Powstała ulotka dotycząca projektu, stworzone zostało jego logo, powstały fotograficzne albumy. Z przygotowanych przez uczniów prezentacji multimedialnych o Chorwacji w konkursie wybierana była najciekawsza. Podhalanie razem chorwackimi kolegami nakręcali filmy w języku angielskim o działaniach związanych z ponadnarodową mobilnością. Ich dziełem był też polsko-angielsko-chorwacki słownik pojęć geograficznych. Musieli jeszcze zrealizować projekt eTwinning z poznanym partnerem z zagranicy. Taką pracę wieńczył certyfikat.

P3610322

Na rewizytę chorwackich przyjaciół szlembarczanie czekali do grudnia. I właśnie mają za sobą ich prawie tygodniowy pobyt. Podobnie jak Podhalanie w Chorwacji – Chorwaci w Szlembarku wspólnie z miejscowymi uczniami uczestniczyli w lekcjach geografii, matematyki, informatyki, także w zajęciach sportowych – prowadzonych oczywiście po angielsku. Ten element projektu ma rozwijać umiejętność pracy w grupie międzynarodowej.

Ale musiały być i elementy przyjemnościowe – w postaci wycieczek do Krakowa, Wieliczki, Nowego Targu, Zakopanego. Powitanie grupy z zaprzyjaźnionej szkoły miało formę regionalną, a założyły się nań: specjalnie na tę okazję ściągnięta muzyka Andrzeja Budza z Dębna, polsko-angielskie piosenki małych Mikołajów, urokliwe pląsy aniołków i występ góralskiego zespołu z Harklowej, uwieńczony siarczystym „zbójnickim”, także kosztowanie regionalnych specjałów. Finał zdominowały już dyskotekowe rytmy – wspólna zabawa odbyła się w Knurowie.

P3610372

Szlembarsko–chorwacki projekt służył nie tylko podniesieniu kompetencji językowych uczniów, ale też rozwijał umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwiększał motywacje do nauki i wiarę we własne siły, sprzyjał poznaniu historii i kultury kraju goszczącego. A przykład choćby dziesiątki uczniów działa zaraźliwie. Podobnie jak przykład małej szkoły w Szlembarku, która wyrasta na podhalańskiego lidera międzynarodowych wymian.

Chorwaci z rewizytą w Szlembarku

Fot. Anna Szopińska